Εύκολα ο Ολυμπιακός το Μαρούσι, με «καυτούς» Πίτερ και Κάαναν

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν χωρίς να αντιμετωπίσουν προβλήματα του Αμαρουσίου με τους Πίτερς και Κάνααν να τελειώνουν το ματς με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, αλλά και 12/19 τρίποντα οι δυο τους.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι, αλλά από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου μέχρι το τέλος δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα, φτάνοντας σε μία ακόμα νίκη και «σπάζοντας» το… φράγμα των 100 πόντων.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Αμαρουσίου με 111-83, με μεγάλους πρωταγωνιστές του Άλεκς Πίτερς και Αιζάια Κάνααν. Οι δύο παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 25 πόντους (5/7 τρίποντα) και 23 (7/9) αντίστοιχα, ενώ για την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπρίσκοου με 20 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγάλη όρεξη και ενέργεια και έδειξαν αποφασισμένοι να είναι ανταγωνιστικοί για όσο το δυνατόν μεγαλύτερο διάστημα. Ο Ραντούλιτσα ξεκίνησε καλά, αλλά αυτοί που… τράβηξαν επιθετικά την ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ήταν οι Τζούστον και Μπρίσκοου. Ο Χιλ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στο Μαρούσι στο 5’. 13-9, με τον Μπραζντέικις να είναι ο πλέον απειλητικός παίκτης για τον Ολυμπιακό. Ο Κάνααν με τρίποντο έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», 21-22 με τον Ουόκαπ να γράφει το 21-24 με προσωπική ενέργεια.

Λύγισε στο τέλος το Μαρούσι

Η αναμέτρηση είχε εξαιρετικό ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το Μαρούσι να συνεχίζει να αγωνίζεται σε πολύ υψηλό επίπεδο. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έβλεπε τον Κάνααν να είναι σε καταπληκτικό βράδυ και με 4/4 τρίποντα και 14 πόντους οδηγούσε την ομάδα του στο 25-30, αλλά την ίδια ώρα ο Μπρίσκοου για το Μαρούσι ήταν απολαυστικός. Ο Αμερικανός σκόραρε ασταμάτητα και με 12 πόντους, έκανε το 32-32, πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, με τον Χάρη Γιαννόπουλο να δίνει και πάλι προβάδισμα στους γηπεδούχους με 33-32. Στο σημείο εκείνο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι, έσφιξε την άμυνά του και με σερί 0-8, πήγε τη διαφορά στο 33-40. Το Μαρούσι έχασε ευκαιρίες με ανοικτά τρίποντα να μείνει στο ματς και οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκοντας πόντους στο ανοικτό γήπεδο προηγήθηκαν με 41-53 στο τέλος του ημιχρόνου.

Κάνααν και Πίτερς… on fire

Οι βάσεις για να τελειώσει το παιχνίδι πριν από την ώρα του είχαν μπει και ο Αιζάια Κάνααν ήταν ο παίκτης που είχε αποφασίσει να το… λήξει νωρίτερα του αναμενομένου. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάτησε… γκάζι και εξαφανίστηκε με το Μαρούσι να μην είναι σε θέση να ακολουθήσει. Οι «ερυθρόλευκοι» με επιμέρος σκορ 21-28, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 62-81, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάνααν ο οποίος στο 30’ είχε ήδη φτάσει τους 23 πόντους με 7/9 τρίποντα.  Στο τελευταίο δεκάλεπτο η σκυτάλη από τα χέρια του Κάνααν πέρασε σε αυτά του Άλεκς Πίτερς ο οποίος δεν έχανε την ευκαιρία να σκοράρει από τα 6.75. Οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν τη διαφορά και στους +24, 71-95, με το τελικό 111-83 να έρχεται απολύτως φυσιολογικά.

Τα Δεκάλεπτα: 21-24, 41-53, 62-81, 83-111