«Σκούπισε» τον Κολοσσό και πέρασε στα ημιτελικά το Λαύριο

To Λαύριο πέρασε νικηφόρα από την Ρόδο και έγραψε ιστορία. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 88-84 στην έδρα του Κολοσσού, έκανε το 2-0 και για πρώτη πέρασε στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Basket League.

Πλέον το Λαύριο θα περιμένει να δει την εξέλιξη της σειράς ανάμεσα σε Προμηθέα και Περιστέρι (1-0 με break το Περιστέρι), για να μάθει το αντίπαλό του στα ημιτελικά της Basket League.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ντέβιν Ντέιβις, ο οποίος πέτυχε 26 πόντους με 9/12 σουτ εντός παιδιάς. Τον ακολούθησαν οι Βασίλης Μουράτος και Γκλεν Κόζι, που έβαλαν 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Στους 10 σταμάτησαν οι Άλφα Ντιαλό και Όου Ντι Ανοσίκε. Από την άλλη, ο Κερέμ Καντέρ πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Μιχάιλο Άντριτς πρόσθεσε 20 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους και 8 ασίστ είχε ο Ντόμινικ Άρτις.

Ισορροπημένη ήταν η αναμέτρηση στα πρώτα λεπτά. Καντέρ και Ντέιβις ήταν οι κύριες πηγές σκοραρίσματος για Κολοσσό και Λαύριο αντίστοιχα και ο πίνακας στο 4’ έγραφε 10-12. Όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστές του Μουράτο και Ντιαλό κατάφεραν να ξεφύγουν στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου, πριν ο Ντράγκοβιτς διαμορφώσει το 21-27.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν αυτός που κυριάρχησε. Οι παίκτες του Ηλία Καντζούρη ήταν πίσω με 25-32 στο 12’ και με σερί 9-0 κατάφεραν να προσπεράσουν στο 14’ (34-32). To Λαύριο απάντησε με ένα δικό του 7-0, προηγήθηκε με 34-39 στο 16’ και κατάφερε να διατηρήσει ένα μικρό προβάδισμα μέχρι και την ανάπαυλα, με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 40-43.

Πλέον το σκηνικό είχε αλλάξει στο παιχνίδι, καθώς ο Κολοσσός επέστρεψε και η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε μεγάλο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο στο μεγαλύτερο διάστημα της τρίτης περιόδου. Το σκορ ήταν στο 56-56, 3:35 πριν το τέλος της. Όμως ένα ξέσπασμα του Λαυρίου, του έδωσε αέρα έξι πόντων (60-66) στο 30’.

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι πήραν διψήφια διαφορά (60-70) στο 31’. Όλα έδειχναν να τελειώνουν όταν έγινε το 67-76 στο 36’, ωστόσο ο Κολοσσός αντέδρασε. Μείωσε σε 74-76, 2:35 πριν το τέλος, αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω. Ο Ντέιβις έκανε το 79-84 στα 25’’ και έστειλε το Λαύριο στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 40-43, 60-66, 84-88