Ντερμπάρα στο «Αλεξάνδρειο» με θριαμβευτή τον ΠΑΟΚ!

Μπορεί οι αναμετρήσεις ανάμεσα στον Άρη και τον ΠΑΟΚ να έχουν χάσει την αίγλη του παρελθόντος, ωστόσο για την 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, οι «ασπρόμαυροι» πέρασαν από το «Αλεξάνδρειο» (77-71), σε ένα ντέρμπι από τα παλιά!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, οι «κίτρινοι» (6-11) με μπροστάρη τον Φλιώνη το «τούμπαραν», όμως ο εκπληκτικός Τέρνερ, έδωσε την νίκη στον «δικέφαλο» του βορρά» (9-8).

Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, την στιγμή που ο Άρης μέχρι ο Σάββας Καμπερίδης να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ (2-11), δεν υπήρχε στο γήπεδο. Οι «ασπρόμαυροι» συνέχισαν δυναμικά, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση (10-22), με τον Μιλόσεβιτς και τον Φλιώνη να ρίχνουν κάπως την διαφορά για τους «κίτρινους» με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-26).

Στη συνέχεια, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν είχε καμία σχέση με την εκκίνηση του ματς. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον σταγονόμετρο, οι Καμπερίδης και Κακλαμανάκης «σίγησαν» και ο Άρης βρήκε την ευκαιρία που έψαχνε. Με τρίποντο του Φλιώνη στην εκπνοή του ημιχρόνου, ισοφάρισαν (37-37) και «έσβησαν» ότι έγινε στα προηγούμενα 20’.

Το τρίτο δεκάλεπτο, δεν είχε καμία σχέση με ότι είχαμε δει μέχρι τότε στο ματς, αφού ο Άρης έκανε πραγματικά ό,τι ήθελε. Με τις βολές του Τσάλμερς, τα καλάθια των Φλιώνη, Κουζέλογλου, Ντραγκίσεβιτς αλλά και με όπλο την σπουδαία του άμυνα, η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη «ολοκλήρωσε» την τρίτη περίοδο με +10 (61-51) και πήρε τον πρώτο λόγο για την νίκη.

Οι παίκτες του ΠΑΟΚ κατάλαβαν πως δεν είχαν άλλα περιθώρια και με ένα επιμέρους σκορ 17-2 στα πρώτα επτά λεπτά της τέταρτης περιόδου (63-68) «τούμπαραν» το ματς! Ο Άρης «ξύπνησε» και με μπροστάρη τον Ντεκόζι πέρασε μπροστά (71-70). Ο Κάρτερ έβαλε εκτός ισορροπίας τρίποντο από το σπίτι του, ο Μπιτς έκανε το 2/2 στις βολές (71-75) και ο Καμπερίδης κάλεσε τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι έχασαν την κατοχή, ο Λοβ ήταν αλάνθαστος στις βολές και ο ΠΑΟΚ έφυγε με το «διπλό» (71-77).