Απίθανη ΑΕΚ: Τα έβαλε με όλους και με όλα και βγήκε νικήτρια!

Απίθανη ΑΕΚ, τα έβαλε με όλους και με όλα και βγήκε νικήτρια! Παρά τις έξι απουσίες (Μορέιρα, Ζήσης, Γκίκας, Γιάνκοβιτς, Σλότερ, Ματσιούλις) που κλήθηκε να αντιμετωπίσει, παρά την ατυχία με τον Μόουζες να αποχωρεί υποβασταζόμενος στην τέταρτη περίοδο, παρά το μαχητικό πνεύμα των Γάλλων για τρία δεκάλεπτα, η «Ένωση» έβγαλε τεράστια αποθέματα ψυχής και πήρε τη νίκη 77-68 επί της Στρασμπούρ.

Αποτέλεσμα που κρίθηκε στην εξαιρετική τέταρτη περίοδο για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, εκεί όπου ευστόχησε σε πέντε τρίποντα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, παίρνοντας ένα τεράστιο προβάδισμα που διατήρησε μέχρι τέλους.

Κορυφαίος ο Κιθ Λάνγκφορντ με 19 πόντους, οι 15 εκ των οποίων σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Από κοντά και ο συγκινητικός Λίνος Χρυσικόπουλος με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα. Για τους Γάλλους ξεχώρισε ο Μπόχατσικ με 14 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Νίκη που φέρνει πλέον την ΑΕΚ πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού έκανε το 2-0 και παίρνει σαφές προβάδισμα για την πρώτη θέση στον όμιλο.

Το ματς

Λάνγκφορντ, Κατσίβελης, Γόντικας, Ρογκαβόπουλος και Χρυσικόπουλος ξεκίνησαν για την ΑΕΚ, με το παιχνίδι να έχει πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα τρία λεπτά με εκατέρωθεν καλάθια. Εξαιρετικός ο Λίνος Χρυσικόπουλος, ο οποίος πέτυχε τους επτά πρώτους πόντους της «Ένωσης» (7-7, 2').

Κάποια λάθη των παικτών του Ηλία Παπαθεοδώρου όμως, έδωσαν την ευκαιρία στην Στρασμπούρ να βρει καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, ενώ σε συνδυασμό με την ευστοχία της πίσω από τα 6.75μ., έτρεξε κάποια στιγμή ένα 8-0 σερί για το +9 (13-22, στο 8'). Η ΑΕΚ μείωσε με τον Μαυροειδή, για το 15-22 της πρώτης περιόδου.

Καλό ξεκίνημα της ΑΕΚ στη δεύτερη περίοδο, βρήκε λύσεις στην επίθεση, καταφέρνοντας να μειώσει στον πόντο (24-25, 14'). Ωστόσο, στη συνέχεια χαλάρωσε στην άμυνα, χάνοντας και πολλά αμυντικά ριμπάουντ, με αποκορύφωμα να δεχθεί ένα επιμέρους σκορ 9-1, για το +9 και το 25-34 των Γάλλων στο 16'. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός πως η Στρασμπούρ είχε συμπληρώσει από νωρίς τα πέντε ομαδικά, και με τον Λάνγκφορντ να βρίσκεται στη ζώνη του... λυκόφωτος κατάφερε και έτρεξε ένα 12-2 σερί για το 37-36. Μάλιστα, ο Αμερικανός γκαρντ στην τελευταία φάση έκλεψε την μπάλα και κάρφωσε στον αιφνιδιασμό για το 39-36 του ημιχρόνου, πετυχαίνοντας τον 15ο πόντο του.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε λίγο πολύ όπως και το πρώτο. Με την ΑΕΚ, να δυσκολεύεται στο αμυντικό ριμπάουντ, και τους Γάλλους να σκοράρουν από δεύτερες ευκαιρίες, αλλά και στο ανοικτό γήπεδο μετά από κλεψίματα, παίρνοντας το προβάδισμα 46-47 στο 25' και 49-53 στο 27'. Χρυσικόπουλος και Λοντζέσκι όμως κατάφεραν και έφεραν το ματς στα ίσα, με το δεκάλεπτο να κλείνει 56-56.

Στην τέταρτη περίοδο η «Ένωση» έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα, καθώς παρά την κούραση που υπήρχε έβγαλε τρομερή ένταση και στις δύο άκρες του παρκέ. Οι Γάλλοι βρέθηκαν στο +4 στο 32' (56-60), ωστόσο από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε ένα τρελό επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα, Μέικον, Χρυσικόπολους (δις), Μωραΐτης και Μόουζες πέτυχαν πέντε τρίποντα μέσα σε διάστημα τριών λεπτών, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +7, για το 73-66 (37').

Ένα προβάδισμα που διατήρησε σχετικά άνετα μέχρι το τέλος, για το τελικό 77-68. Το μόνο μελανό σημείο, η αποχώρησει του Μόουζες δύο λεπτά πριν το τέλος, λόγω προβλήματος στον αστράγαλο.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 39-36, 56-56, 77-68

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport-fm.gr