Στο ρελάντι ο Ολυμπιακός την... καρικατούρα του Παναθηναϊκού

Το «μπάσκετ του Μπέικον» άντεξε 20 λεπτά απέναντι στον Ολυμπιακό που έπαιξε 10' και τελείωσε στο ρελαντί την πρόκριση στον τελικό με 81-65. Σφραγίδα αποτυχίας στη σεζόν του Παναθηναϊκού.

Ο Ολυμπιακός, η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ευρώπης, ετοιμάζεται για άλλη μια κούπα εντός συνόρων μετά την κατάκτηση του περσινού νταμπλ και του φετινού Super Cup. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα δυσκολεύτηκε για 20' απέναντι στον συγκεντρωμένο για ένα ημίχρονο Παναθηναϊκό, όμως στη συνέχεια πάτησε το... γκάζι και έβαλε πλώρη για την κατάκτηση του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Final 8, στον τελικό του οποίου θα αντιμετωπίσει το Περιστέρι την Κυριακή (19/2, 19:15).

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας βρέθηκαν στο -5 στο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα και με ένα 17-0 σερί σε 5' γύρισαν τα δεδομένα. Βέβαια, η σκληρή άμυνα συνδυάστηκε και με καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, από την οποία ήρθε το σκορ των Αϊζάια Κάνααν - Κώστα Παπανικολάου. Την ίδια ώρα, ο Παναθηναϊκός πέταξε στα... σκουπίδια το σοβαρό πρώτο ημίχρονό του, τα «θαλάσσωσε» στην 3η περίοδο (19-10 επιμέρους σκορ) και δεν είχε καμία καθοδήγηση για το πώς θα αλλάξει τα δεδομένα. Η έλλειψη πλάνου από πλευράς Ράντονιτς, τα πολλά iso και η... άμυνα με τα μάτια στην αρχή του 3ου δεκάλεπτο ήταν τα στοιχεία που «πλήγωσαν» το «τριφύλλι» και έφεραν τους ούτως ή άλλως πιο ποιοτικούς Πειραιώτες στο 11-0 σερί νικών στα ντέρμπι «αιωνίων».

Ο εκ των κορυφαίων παικτών της Ευρώπης, Σάσα Βεζένκοφ, πρωταγωνίστησε και στο ντέρμπι του Κυπέλλου, βάζοντας την... υπογραφή του με μια «γεμάτη» εμφάνιση (22 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα). Ωστόσο, οι δύο παίκτες που «ξεκλείδωσαν» τον ημιτελικό για τους μετέπειτα νικητές ήταν οι Κάνααν (14 πόντοι) και Παπανικολάου (15 πόντοι με 5/5 τρίποντα). Μάλιστα, θα πρέπει να σημειώσουμε πως ο Ολυμπιακός πήρε την άνετη πρόκριση παρά το γεγονός πως ο Κώστας Σλούκας δεν είναι ακόμα 100% έτοιμος, ο Τόμας Ουόκαπ είχε 0/8 εντός πεδιάς και ο Μουσταφά Φαλ έμεινε στους 5 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Πάρις Λι είχε 12π. στο πρώτο ημίχρονο, αλλά περιορίστηκε στο δεύτερο (τελείωσε το ματς με 17π.), ενώ ο Ντέρικ Ουίλιαμς έβαλε 13π., αλλά ήταν αρνητικός στην άμυνα. Διψήφιος ο Γιώργος Παπαγιάννης που έδωσε «μάχες» (13π., 5ρ., 1ασ., 2κλ.). Δίχως αμφιβολία, ο «μοιραίος» για το «τριφύλλι» ήταν ο Νο. 1 σταρ του, Ντουέιν Μπέικον, που είχε 1/12 σουτ (0/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα).

Ο Βεζένκοφ έκανε τη διαφορά στο ξεκίνημα

Ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να χρησιμοποιήσει ένα σχήμα με τους Λι - Ουόλτερς μαζί στο παρκέ μετά τα 2 γρήγορα φάουλ του Γ. Καλαϊτζάκη (8-6 στο 5'), με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετή ενέργεια αλλά και... νευρικότητα στα πρώτα λεπτά. Με 2φ. χρεώθηκε και ο Κώστας Παπανικολάου (10-12 στο 7'), με τον Σάσα Βεζένκοφ να κάνει εντυπωσιακά πράγματα και να οδηγεί τους Πειραιώτες. Ο εκ των κορυφαίων παικτών της Ευρώπης έβαλε 12π. με 5/6 εντός πεδιάς νικώντας με κάθε τρόπο τον Ντέρικ Ουίλιαμς και «έγραψε» το 18-14 στο 8'. Στο δεκάλεπτο (22-19) ο Αρτούρας Γκουντάιτις είχε κάνει καλή δουλειά στον περιορισμό του Μουσταφά Φαλ (2π., 3ρ., 3ασ.), με τον Τόμας Ουόκαπ να πράττει το αντίστοιχο απέναντι στον Ντουέιν Μπέικον, που ήταν ορεξάτος, αλλά δεν έβρισκε σκορ (2π., 0/3 σουτ, 2ρ., 4ασ., 2κλ.).

Συγκεντρωμένος ο Παναθηναϊκός, δημιούργησε πολλά ρήγματα ο Λι

Ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε πολύ καλή δουλειά, όμως ο Πάρις Λι ήταν εκείνος που εκμεταλλευόταν τα όποια «ρήγματα» στην άμυνα του Ολυμπιακού (25-26 στο 12' και 27-30 στο 15' με τον Αμερικανό γκαρντ να φτάνει τους 12π.). Οι Πειραιώτες πέρασαν ένα δύσκολο διάστημα (29-33 στο 16' με 3π. του Μπέικον), όμως έσφιξαν την άμυνά τους και μπέρδεψες το «τριφύλλι». Παράλληλα, ανάγκασαν τον Μπέικον να πάει σε τραβηγμένες επιλογές (0/7 δίποντα) και με δυο σουτ από Κώστα Σλούκα και Γιαννούλη Λαρεντζάκη διαμόρφωσαν το 35-33 στο 18΄. Ωστόσο, ήταν φανερό πως η second unit των «ερυθρόλευκων», σε συνδυασμό με τα 5/17 τρίποντα δεν μπορούσαν να «χτίσουν» διαφορές απέναντι στους συγκεντρωμένους και διαβασμένους «πράσινους». Έτσι, ο Παναθηναϊκός κερδίζοντας τις... λεπτομέρειες (14-16ρ., 9-10ασ., 3-7κλ.) κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια στο +5 (35-40 στο 20'). Το πρόβλημα για τον Μπαρτζώκα ήταν κανείς πλην των Βεζένκοφ (14π.) - Σλούκα (6π.) δεν είχε ξεχωρίσει επιθετικά, με τον Ολυμπιακό να έχει 9 ασίστ και ισάριθμα λάθη στο 20'.

Σκληρή άμυνα, τρίποντα και 17-0 σερί με Παπανικολάου - Κάνααν έφεραν... τούμπα το ματς

Στην επανάληψη τα δεδομένα άλλαξαν αστραπιαία και μάλιστα με πολύ επιβλητικό τρόπο, καθώς ο Ολυμπιακός πάτησε το... γκάζι. Η αποτελεσματική άμυνα των νταμπλούχων Ελλάδας κράτησε για πάνω από 5' το «τριφύλλι» χωρίς σκορ (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα) και το δίδυμο Αϊζάια Κάνααν (11π. με 3/3 3π.) - Κώστας Παπανικολάου (6π. με 2/2 3π.) «έτρεξε» ένα επιβλητικό 17-0 σερί, που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των «ερυθρόλευκων» σε χρόνο dt (52-40 στο 26'). Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς σε αυτό το διάστημα έπαιρναν βιαστικές επιλογές, με το πλάνο του Μπαρτζώκα να λειτουργεί άριστα και το σκορ του Κάνααν να φέρνει... τούμπα τον ημιτελικό. Ο Παπανικολάου έβαλε ακόμα ένα τρίποντο (55-41 στο 27') και στη συνέχεια λίγο έλειψε να... τινάξει το ντέρμπι, ύστερα από ένα αντιαθλητικό φάουλ του στον Δημήτρη Αγραβάνη. Ο ημιτελικός είχε τεράστια ένταση, οι «ερυθρόλευκοι» ήταν έτοιμοι να τη διαχειριστούν, αλλά ο Παναθηναϊκός παρέμενε άστοχος και έχανε την επαφή με τον αντίπαλό του (2/11 σουτ, 5/9β. και 3λ. στην 3η περίοδο). Οι υπερασπιστές του τίτλου, λοιπόν, παίζοντας εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ έκαναν ένα μεγάλο βήμα προς τον τελικό, βάζοντας τις «βάσεις πρόκρισης» (64-50 στο 30').

Δεν απειλήθηκε ο ανώτερος Ολυμπιακός και πήρε την νίκη - πρόκριση

Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει τον ρυθμό του και όσο ο Μπέικον δεν έβρισκε το καλάθι (1/11 σουτ) τόσο οι «πράσινοι» δεν είχαν ελπίδες (72-57 στο 34'). Άλλωστε, ο Παναθηναϊκός του Ράντονιτς είναι μια ομάδα που όλη τη σεζόν βασίζεται στο ταλέντο των μονάδων, σε αντίθεση με το σύνολο του Μπαρτζώκα που αποτελεί το παράδειγμα της ομάδας και «γεννά» πρωταγωνιστές. Το τρίποντο του Λαρεντζάκη έμοιαζε με το... τελειωτικό χτύπημα (75-60 στο 36'), με τους παίκτες του Ράντονιτς να μην δείχνουν ικανοί να αντιδράσουν (77-64 στο 38'). Από τη στιγμή, λοιπόν, που οι Πειραιώτες «ξέφυγαν» στην 3η περίοδο δεν απειλήθηκαν ξανά στον αγώνα και πήραν την νίκη - πρόκριση στον τελικό (81-65), απέναντι σε μια ομάδα που για άλλη μια φορά παρουσίασε δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα μέσα στο ίδιο ματς.

Τα Δεκάλεπτα: 22-19, 35-40, 64-50, 81-65.