Πήρε το... θρίλερ και την πρόκριση η Λάρισα, εκτός κυπέλλου ο Άρης

Η Λάρισα ήταν αυτή που τσέκαρε το εισιτήριο της για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, αφού πήρε τη νίκη επί του Άρη με 68-67 μετά από ένα παιχνίδι - θρίλερ, που κυριολεκτικά κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς για τις δύο ομάδες τα είχε... όλα! Ένταση, διακυμάνσεις στο σκορ και ένα συγκλονιστικό φινάλε. Η Λάρισα επικράτησε του αξιόμαχου Άρη, με 68-67 και έκλεισε θέση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Ιωνικός - Απόλλων Πατρών.

Ο Άρης είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, όμως η Λάρισα δεν τα παράτησε ποτέ και δικαιώθηκε. Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα έδωσε... όλα και με πρωταγωνιστές τον Ζάρα που πέτυχε τρία τρίποντα αλλά και τον Τζέι Θριτ που κέρδισε τρεις βολές στο τελευταίο δευτερόλεπτο και ευστόχησε ενώ η ομάδα του βρισκόταν πίσω στο σκορ, μπήκε με το... δεξί στις αγωνιστικές υποχρεώσεις της για τη νέα σεζόν.

Από πλευράς νικητών ο Ζάρας με 13 πόντους αλλά και οι Τσαϊρέλης(10π) και Κρουμπάλι (11π) ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές, ενώ από τον Άρη οι Ουίλιαμς (17π) και Καουάν (16π), ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Το ματς

Αρκετά «μουδιασμένες» ξεκίνησαν οι δύο ομάδες στο παιχνίδι, ωστόσο ο Άρης με τα τρίποντα των Καουάν, Ουίλιαμς, αλλά και τον Νετζήπογλου «έχτισε» μια διαφορά 8 πόντων (0-8). Η Λάρισα βρήκε λύσεις με τους Τσαϊρέλη, Κρουμπάλι μέσα από τη ρακέτα και μείωσε (11-16) μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου.

Με τους Λόκετ και Κώττα ο Άρης διεύρυνε το προβάδισμα του και πάλι (11-20), όμως με ένα «ξέσπασμα» η Λάρισα στη συνέχεια με τους Χάντσον και Ζάρα πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (19-20). Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου δεν κατάφερε να ξεφύγει κάποια από τις δύο ομάδες, με το ημίχρονο να τις βρίσκει ισόπαλες (23-23).

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν πιο συγκεντρωμένες και με όρεξη να παίξουν πιο επιθετικά. Από τον Άρη οι Καουάν και Ουίλιαμς πήραν επ' ώμου την ομάδα στην επίθεση, ενώ από την Λάρισα Τσαϊρέλης και Κρουμπάλι έβαλαν δύσκολα στους «κίτρινους» μέσα στο ζωγραφιστό (43-43).

Ο Χάνλαν έδωσε το προβάδισμα στον Άρη στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου, όμως ο Σπαν είχε την απάντηση από τα 6.75 (50-47). Λόκετ και Νετζήπογλου ανέλαβαν... δράση για τους «κίτρινους» και με ένα μικρό σερί προηγήθηκαν με πέντε πόντους (50-57). Ο Ζάρας στην πιο κρίσιμο στιγμή έκανε αυτό που ξέρει να κάνει καλύτερα από τη γραμμή των τριών πόντων και με τρεις εύστοχες προσπάθειες έβαλε μπροστά τη Λάρισα με 63-60. Ο Χάνλαν με 4 δικούς του πόντους έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (63-64). Η Λάρισα βρέθηκε να χάνει με δύο πόντους (65-76) έχοντας την τελευταία επίθεση στο παιχνίδι. Ο έμπειρος Τζέι Θριτ, ήταν αυτός που πήρε πάνω του την επίθεση και 1'' πριν τη λήξη κέρδισε τρεις βολές ευστοχώντας και στις τρεις και χάρισε τη νίκη - πρόκριση στους γηπεδούχους με 68-67.

Τα δεκάλεπτα: 11-16, 23-23, 43-43, 68-67