Λύγισε από τη Ζενίτ στη 2η παράταση ο βελτιωμένος Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε, αλλά ηττήθηκε 85-92 από τη Ζενίτ στη 2η παράταση σε φιλικό που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Σε μια σκληρή μάχη, η οποία κρίθηκε στη 2η παράταση, ο Παναθηναϊκός υποτάχθηκε με 85-92 στη Ζενίτ, σε φιλικό προπονητικού χαρακτήρα που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του «τριφυλλιού» στα ματς προετοιμασίας που δίνει, ωστόσο κρατάει την αντίδραση που έβγαλε και τη βελτιωμένη εικόνα του σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας.

Να σημειωθεί ότι οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν δίχως τον Νεμάνια Νέντοβιτς, ο οποίος δεν βρίσκεται ακόμα σε επιθυμητά επίπεδα φυσικής κατάστασης, αλλά και χωρίς τον Ιωάννη Παπαπέτρου, που απουσιάζει για το μίτινγκ των αρχηγών της Ευρωλίγκας.
Συν τοις άλλοις, προέκυψε πρόβλημα με τον Ντάριλ Μέικον, ο οποίος αποχώρησε με διάστρεμμα στις αρχές της 3ης περιόδου. Κανονικά αγωνίστηκε ο Κέντρικ Πέρι, που ταλαιπωρήθηκε από τενοντίτιδα στο γόνατο τις προηγούμενες ημέρες.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν… φορτσάτοι το παιχνίδι και απέκτησαν προβάδισμα, εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των «πράσινων». Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την ομάδα του Πασκουάλ στο +9 (7-16).
Η κυριαρχία και η «αιχμαλωσία» της Ζενίτ συνεχίστηκαν στη 2η περίοδο, κατά την οποία απομακρύνθηκε ακόμα περισσότερο για να κλείσει το ημίχρονο με «αέρα» 13 πόντων (22-35).

Στην 3η περίοδο, το «τριφύλλι» εμφανίστηκε άκρως βελτιωμένο σε άμυνα και επίθεση, με συνέπεια να ροκανίσει τη διαφορά (45-54), παρότι προέκυψε το πρόβλημα με τον τραυματισμό του Μέικον.

Οι «πράσινοι» είχαν βρει ρυθμό και με ολική αντεπίθεση έφτασαν σε απόσταση αναπνοής από την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης στα μισά του 4ου δεκαλέπτου. Με τρίποντο του Οκάρο Γουάιτ δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 68-68 κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο έγινε σκληρή μάχη, αλλά δεν… άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται σε 2η παράταση (79-79). Εκεί η Ζενίτ αποδείχθηκε πιο «φρέσκια» και συγκεντρωμένη, με συνέπεια να φτάσει στο τελικό 85-92.

Τα δεκάλεπτα: 7-16, 22-35, 45-54, 68-68, 79-79 (παρ.), 85-92 (2η παρ.).