Υπερηχητική πρεμιέρα με παράσταση του Βαλαντσιούνας κόντρα στην Αίγυπτο για τη Λιθουανία!

Φουριόζα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ η Λιθουανία! Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις, δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην... άσημη Αίγυπτο την οποία συνέτριψε με σκορ 93-67!

Φανταστική εμφάνιση από τον Γιόνας Βαλαντσιούνας που σημείωσε double-double με 17π και 11 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Νορμάντας που σημείωσε 18 πόντους σε ισάριθμα λεπτά συμμετοχής. Μοναδικός διασωθείς από το αιγυπτιακό «ναυάγιο» ο Ασέμ Μάρεϊ που πέτυχε 14 πόντους.

Απόλυτη κυρίαρχος καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα η Λιθουανία έφτασε τη διαφορά μέχρι και στο +31 λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού.

Κυρίαρχη και στα ριμπάουντ η Λιθουανία που μάζεψε 53, εκ των οποίων τα 22 επιθετικά. Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λιθουανία βρέθηκε να προηγείται γρήγορα με 14 πόντους (26-12), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 46-34.

Το κρεσέντο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο για του Λιθουανούς με τη διαφορά των 12 πόντων να εκτοξεύεται στους 17 (70-53). Η τέταρτη περίοδος ήταν και η εντυπωσιακότερη, αφού Βαλαντσιούνας και Νορμάντας, έδωσαν ρεσιτάλ ευστοχίας, φέρνοντας το σκορ στο +31 (90-59) με το τελικό σκορ να είναι το 93-67.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 34-46, 53-70, 67-93.