Σούπερ Σλοβενία, καθάρισε την Ισπανία και την πρωτιά

Η Σλοβενία κατάφερε να επικρατήσει 95-87 της Ισπανίας και εξασφάλισε ως πρώτη του τρίτου ομίλου την πρόκριση στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων. Ο Λούκα Ντόντσιτς περιορίστηκε στους 12 πόντους με 2/7 σουτ, αλλά είχε επίσης 14 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Καταπληκτική εμφάνιση του Βλάτκο Τσάντσαρ με 22 πόντους, αλλά και τον Κλέμεν Πρέπελιτς με 16 πόντους και 14 ριμπάουντ. Ο Ρίκι Ρούμπιο είχε 18 πόντους και 9 ασίστ, αλλά αστόχησε σε ένα κρίσιμο τρίποντο για την ισοφάριση.

Θα ακολουθήσει η κλήρωση για τα ζευγάρια των προημιτελικών. Στο γκρουπ των ισχυρών θα είναι οι τρεις πρώτοι των ομίλων, Γαλλία, Αυστραλία και Σλοβενία μαζί με τις ΗΠΑ που είναι η δεύτερη καλύτερη ομάδα. Στο άλλο γκρουπ θα είναι οι άλλοι δύο δεύτεροι των ομίλων, Ιταλία και Ισπανία, αλλά και οι δύο καλύτερες τρίτες ομάδες, Γερμανία και Αργεντινή.

Η Ισπανία είχε εξ αρχής ένα μικρό προβάδισμα (19-13) αντιμετωπίζοντας εξαιρετικά τον Ντόντσιτς στην άμυνα με πολλές βοήθειες. Ο ηγέτης της Σλοβενίας χρειάστηκε επτά λεπτά για να σκοράρει, ενώ το ακόμη χειρότερο ήταν πως φορτώθηκε τρία φάουλ στην πρώτη περίοδο. Οι πρωταθλητές Ευρώπης πάντως παρέμειναν κοντά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο στο -3 (44-41). Με ένα ξέσπασμα στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι παγκόσμιοι πρωταθλητές αποσπάστηκαν με δεκατρείς (57-45), αλλά οι Σλοβένοι την... εξαφάνισαν (68-68) με τον Τσάντσαρ να ντύνεται... Ντόντσιτς. Το κάρφωμα του Τόμπεϊ έφερε την ανατροπή (70-72), αλλά οι παίκτες του Σκαριόλο με σερί τρίποντα από Πάου Γκασόλ, Γιουλ και Αμπάλδε πέρασαν ξανά μπροστά (82-76). Η Σλοβενία όμως δεν το έβαλε κάτω στα 99'' πριν το φινάλε πέρασε μπροστά, 85-88, ενώ με ψυχραιμία στις βολές κράτησε τη νίκη ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 24-20, 44-41, 70-68, 95-87

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport-fm.gr