Με 30αρα του Γιάννη οι Μπακς «λύγισαν» τους Σίξερς

Ο Έλληνας σούπερ σταρ κατέγραψε ακόμη μια κυριαρχική εμφάνιση οδηγώντας τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Σίξερς με 114-105.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 32 πόντους, 11 ριμπάουντ 7 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 37 λεπτά συμμετοχής, με 9/12 δίποντα και 14/18 βολές.

Οι Σίξερς ήταν ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο, αφού έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 24-29 και πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα οκτώ πόντων (53-61).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι Μπακς ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επί μέρους 27-22 στην τρίτη περίοδο κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τρεις πόντους (80-83).

Τα «Ελάφια» συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, με τους Μπακς να τρέχουν σερί 9-0 παίρνοντας το προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι και το φινάλε της αναμέτρησης.

Έτσι, οι Μπακς πανηγύρισαν την 42η νίκη τους την φετινή σεζόν (42-24 το ρεκόρ τους) και ισοβαθμούν με τους Καβαλίερς στην 2η θέση, ενώ οι Σίξερς έπεσαν στο 36-30 και δίνουν μάχη για να αποφύγουν το play in.

Εκτός από τον Γιάννης Αντετοκούνμπο καλή εμφάνιση έκανε και ο Μπρουκ Λόπεζ που είχε 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Ταϊρίς Μάξι να ξεχωρίζει για τους Σίξερς με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.