Το double double του Γιάννη πήγε στράφι στην ήττα των Μπακς από τους Καβαλίερς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέγραψε ακόμη ένα double double, όμως δεν κατάφερε να οδηγήσει τους Μπακς στη νίκη κόντρα στους Κλίβελαντ Καβαλίερς (100-112).

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 22 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ σε 35 λεπτά συμμετοχής, με 9/12 δίποντα και 4/9 βολές, χωρίς να πάρει βοήθειες από τους συμπαίκτες του.

Οι Καβαλίερς ήθελαν να πάρουν... εκδίκηση για την ήττα τους από τα «Ελάφια» πριν από λίγες ημέρες και φρόντισαν να δείξουν τις διαθέσεις τους από νωρίς, κλείνοντας το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-30.

Οι Μπακς, όμως απάντησαν στην δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 29-24, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με τρεις πόντους (57-54), κρατώντας στο ματς του Καβαλίερς.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να παίρνει «φωτιά», με τους Καβαλίερς να κάνουν επί μέρους 20-26 στη τρίτη περίοδο, για να πάρουν με την σειρά τους προβάδισμα τριών πόντων (77-80).

Στη τέταρτη περίοδο οι Καβαλίερς έκαναν καταιγιστική εκκίνηση και με σερί 9-0 πήραν προβάδισμα 12 πόντων (77-89), με τους Μπακς στη συνέχεια να επιχειρούν την αντεπίθεσή τους, με δικό τους σερί 7-0, όμως στο κρίσιμο σημείο δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Έτσι, οι «Καβς» μπόρεσαν να διαχειριστούν το προβάδισμά του και να φύγουν νικητές από την έδρα των Μπακς, έχοντας σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντόνοβαν Μίτσελ που είχε 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 28-30, 57-54, 77-80, 100-112