Σούπερ Βεζένκοφ, το Σακραμέντο λύγισε τους Λέικερς! (ΒΙΝΤΕΟ)

Το βράδυ ήταν ιστορικό. Ήταν η 20η επέτειος από το ντεμπούτο του ΛεΜπρόν Τζέιμς στο NBA. Ήταν ακόμη πιο ιστορικό, καθώς η πρώτη εμφάνιση του Βασιλιά είχε γίνει στο Σακραμέντο. Η Λίγκα δεν έβαλε τυχαία τον αγώνα των Κινγκς με τους Λέικερς σε αυτή την ημερομηνία, δεν έβαλε τυχαία τον Ντέρεκ Ρίτσαρντσον στην τριάδα των διαιτητών (είχε σφυρίξει και στις 30 Οκτωβρίου του 2003 στην ARCO Arena), ωστόσο αυτοί που πανηγύρισαν ήταν οι φίλοι της ομάδας του Σακραμέντο που πήρε την νίκη (132-127) σε ένα τρελό παιχνίδι με σασπένς μέχρι το φινάλε.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν πολύ καλός στα 18 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ (11 πόντοι, 4 ριμπάουντ), ο ΝτιΆαρον Φοξ έκλεισε τον αγώνα με γυρισμένο αστράγαλο αλλά ήταν και ηγέτης και clutch, ο Κίγκαν Μάρεϊ κι ο Ντομάντας Σαμπόνις ακολούθησαν κι ο Μαλίκ Μονκ με τον Κέβιν Χέρτερ καθάρισαν τη μπουγάδα στο έξτρα πεντάλεπτο. Οι Κινγκς πήραν ένα ματς που το είχαν τεράστια ανάγκη, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους μετά από την ήττα από τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς και το γεγονός ότι το πήραν στην παράταση, χωρίς τον Λιθουανό σέντερ που είχε αποβληθεί με έξι φάουλ, δίνει ακόμη μεγαλύτερη αξία στο αποτέλεσμά τους.

Στο 2-1 οι Κινγκς, στο 1-2 οι Λέικερς που είδαν τον ΛεΜπρόν Τζέιμς να γεμίζει τη στατιστική του με μαγικό τρόπο (27 πόντοι, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ σε κάτι λιγότερο από 39 λεπτά), να κάνει τα πάντα για να φύγει νικητής, αλλά να λυγίζει στο μέρος από το οποίο ξεκίνησαν όλα ακριβώς πριν από δύο δεκαετίες. Ο Άντονι Ντέιβις (30 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ) ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακός, στο τέλος όμως από την ομάδα του έλειψε ένα μεγάλο σουτ, μία μεγάλη άμυνα και οι Λιμνάνθρωποι λύγισαν στα σημεία. Σε ένα πραγματικά χορταστικό, σε ένα πραγματικά καταπληκτικό ματς.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 41-28, 66-55, 87-83, 115-115 (κ.α.), 132-127

ΣΑΚΡΑΜΕΝΤΟ ΚΙΝΓΚΣ (Μάικ Μπράουν): Μπαρνς 8 (3/9 σουτ), Μάρεϊ 17 (3/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαμπόνις 12 (5/8 σουτ, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χέρτερ 12 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Φοξ 37 (11/16 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μονκ 22 (4/9 τρίποντα), Βεζένκοβ 11 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 μπλοκ σε 18:21), Μίτσελ 5 (1), ΜακΓκί 4, Ντουάρτε 4, Έντουαρντς

ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΛΕΙΚΕΡΣ (Ντάρβιν Χαμ): Πρινς 20 (5/13 τρίποντα), Τζέιμς 27 (8/11 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/6 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 8 λάθη σε 39 λεπτά), Ντέιβις 30 (10/20 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 μπλοκ σε 41:1), Ριβς 5 (1/12 σουτ), Ράσελ 17 (5/13 σουτ, 9 ασίστ), Βίνσεντ 2, Χατσιμούρα 11 (2), Ρέντις, Χέιζ 4, Γουντ 11 (2)

Πηγή: sport24.gr