Ξεκίνημα των Λέικερς με νίκη στο Σαν Φρανσίσκο

Με φόρα από τη σειρά με τους Γκρίζλις, οι Λος Άντζελες Λέικερς πέρασαν νικηφόρα και από την έδρα των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς με 117-112.

Στο πρώτο παιχνίδι από το πολυαναμενόμενο ζευγάρι αγώνων της παρέας του ΛεΜπρόν με αυτή του Κάρι, οι Λέικερς έκαναν τη διαφορά. Η ομάδα του Λος Άντζελες άλωσε το Σαν Φρανσίσκο με 117-112 και έκανε το 1-0.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν συναρπαστική, με τους Ουόριορς να ξεκινούν δυνατά, αλλά οι Λέικερς στο δεύτερο 12λεπτο ισορρόπησαν και στη συνέχεια κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ, φτάνοντας και στο +12. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους στην τελευταία περίοδο, αλλά δεν κατόρθωσαν να φτάσουν στην ανατροπή.

O Ντέιβις έκανε τα... πάντα για τους «λιμνανθρώπους», καθώς είχε 30 πόντους, 23 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κοψίματα, ενώ ο ΛεΜπρόν ακολούθησε με 22 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Στεφ Κάρι δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά και είχε χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, αλλά σημείωσε 24 πόντους, ενώ 25π. πέτυχε ο Κλέι Τόμπσον.