«Γιάννης κερνούσε, Κρις έπινε» και οι Μπακς έκαναν το 2-2 κόντρα στους Σανς (vid)

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έπαιξε σαν... MVP, ο Κρις Μίντλετον πήρε «φωτιά» στο τέλος και οι Μπακς ισοφάρισαν την σειρά των τελικών σε 2-2 νικώντας τους Σανς με 109-103.

Ο αγώνας ήταν ένα κλασικό ντέρμπι πλέι οφ, με πολύ... ξύλο και συγκεκριμένους πρωταγωνιστές. Από τους Σανς ο Μπούκερ όσο δεν είχε πρόβλημα με φάουλ ήταν εκπληκτικός. Από τους Μπακς ο Μίντλετον άργησε να πάρει... μπρος αλλά όταν το έκανε άλλαξε την ροή του αγώνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν εκεί που έπρεπε όταν έπρεπε. Κυρίως στην τάπα που έδωσε στον Έιτον στο 101-99, ένα λεπτά πριν το τέλος, ένα κόψιμο από τα κορυφαία στην ιστορία του ΝΒΑ.

Μπας και Σανς ξεκίνησαν με άγχος αλλά και έμφαση στην άμυνα κάτι που δυσκόλεψε και τις δύο ομάδες να σκοράρουν. Το Φοίνιξ πάντως πήρε από νωρίς το προβάδισμα το οποίο κράτησε ως το τέλος της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπούκερ ήταν αυτός που κράτησε τους Σανς στο παιχνίδι, την στιγμή που ανέβηκαν Γιάννης και Μίντλετον. Ο άσος του Φοίνιξ είχε 20 πόντους, οι Μπακς παρότι βρέθηκαν στο -9, κατάφεραν να προηγηθούν με 3 πόντους αλλά στο τέλος του ημιχρόνου οι δύο ομάδες ήταν στην… ισοπαλία (52-52).

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ο Μπούκερ πήρε «φωτιά» και με 18 πόντους σε αυτό το διάστημα αχρήστευσε κάθε αμυντικό σύστημα των Μπακς, οι οποίοι επιθετικά είχαν κάποιες αναλαμπές με Γιάννη και Μίντλετον αλλά δεν μπόρεσαν αν αντιδράσουν. Έτσι βρέθηκαν στο -6 με την λήξη της τρίτης περιόδου (76-82).

Στην τελευταία περίοδο «έπεσαν κορμιά» με τους Σανς να έχουν πρόβλημα με το 5ο φάουλ του Μπούκερ που έμεινε στον πάγκο. Οι Μπακς βρήκαν ρυθμό, κυρίως ο Μίντλετον επιθετικά έχοντας καιτ ην βοήθεια του Κόνατον ενώ ο Αντετοκούνμπο έκανε τα … πάντα μέσα στο παρκέ.

Κυρίως έπαιξε άμυνα όταν έπρεπε. Οι Σανς προηγήθηκαν με 88-93 και εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση των Μπακς. Ο Μίντλετον σκόραρε και ο Γιάννης έκανε το κόψιμο της χρονιάς πάνω στον Έιτον με το σκορ στο 101-99, δίνοντας το δικαίωμα στον Μίντλετον να σκοράρει και να κάνει το 103-99. Οι Σανς δεν είχαν απάντηση και οι Μπακς έφτασαν στο τελικό 109-103 και στο 2-2.

Για το Μιλγουόκι ο Αντετοκούνμπο είχε 26 πόντους με 4/8 βολές, 11/17 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα σε 43 λεπτά συμμετοχής. Ο Μίντλετον 40 πόντους με 7/8 βολές, 12/25 δίποντα, 3/8 τρίποντα, ο Λόπεζ 14 πόντους.

Από το Φοίνιξ ο Μπούκερ είχε 42 πόντους με 8/9 βολές, 17/25 δίποντα, 0/3 τρίποντα, ο Κράουντερ 15 πόντους, οι Πολ και Τζόνσον από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 52-52, 76-82, 109-103.