Στους τελικούς ο Γιάννης και οι Μπακς!

Με «σούπερ» Μίντλετον και Χόλιντει και την θετική αύρα του Γιάννη που ήταν εκτός λόγω τραυματισμού, οι Μπακς επιστρέφουν στους τελικούς του ΝΒΑ μετά το 1974, μιας και επικράτησαν με 118-107 των Χοκς στην Ατλάντα και έκαναν το 4-2.

Οι Μπακς με ηγέτη τον Χόλιντει μπήκαν αποφασισμένοι για να εξασφαλίσουν διαφορά και το πέτυχαν προηγούμενοι με 4-15 των Χοκς, οι οποίοι μετά το αρχικό σοκ μείωσαν σε 16-18. Αλλά τα «Ελάφια» είχαν ρυθμό, προηγήθηκαν με 16-26, πριν οι γηπεδούχοι κάνουν νέα αντεπίθεση για το 24-28 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες με τρίποντα προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους αλλά ήταν άστοχες, με το Μιλγουόκι να κρατάει το προβάδισμα (43-47). Στην τρίτη περίοδο άρχισε το «σόου» του Κρις Μίντλετον. Ο άσος των Μπακς πέτυχε 23 πόντους και διέλυσε την άμυνα των Χοκς που δεν είχαν καμία αντίδραση. Το Μιλγουόκι έκανε ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 45-60, ενώ η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους (55-71), πριν το 72-91 στο τέλος του τρίτου δωδεκαλέπτου, το οποίο έδινε σαφέστατο προβάδισμα στους Μπακς για την νίκη και την πρόκριση στους τελικούς του ΝΒΑ.  Μάλιστα η διαφορά έφτασε και στους 22 πόντους (72-94).

Αλλά οι Χοκς δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν χωρίς μάχη και ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους με τον Ρέντις να δίνει λύσεις από το τρίποντο. Έτσι τα «Γεράκια» άρχισαν να μειώνουν την διαφορά, πλησιάζοντας στο 101-107 και ένα επιμέρους σκορ 21-7.  Αλλά στο τέλος οι Μπακς είχαν την ψυχραιμία για να διατηρήσουν το προβάδισμα και να πάρουν την νίκη με 107-118 και με 4-2 να κατακτήσουν τον τίτλο στην Ανατολή και να φτάσουν στους τελικούς του ΝΒΑ για πρώτη φορά μετά το 1974.

Για το Μιλγουόκι ο Μίντλετον είχε 32 πόντους με 8/8 βολές, 6/12 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 7 ασίστ, ο Χόλιντει 27 πόντους με 1/3 βολές, 7/11 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ,  Λόπεζ και Κόνατον από 13 πόντους.

Από την Ατλάντα ο Ρέντις είχε 21 πόντους, ο Μπογκντάνοβιτς 20 πόντους, Γιανγκ και Καπέλα από 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 43-47, 72-91, 107-118.

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sdna.gr