Οι Σανς απέχουν μια νίκη από τους τελικούς

Μια νίκη από την πρώτη τους παρουσία σε τελικούς μετά από 28 χρόνια απέχουν οι Σανς. Η ομάδα του Μόντι Γουίλιαμς πέρασε με 84-80 από το Staples Center του Λος Άντζελες και έφτασε στο 3-1 απέναντι στους Κλίπερς έχοντας το επόμενο ματς στην έδρα της τα ξημερώματα της Τρίτης.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με +14 (36-50), ωστόσο στο τρίτο δωδεκάλεπτο η ομάδα του Τάιρον Λου ανέτρεψε τα δεδομένα πλησιάζοντας στους τρεις. Η τέταρτη περίοδος και το φινάλε εξελίχθηκαν σε θρίλερ, με τον Κρις Πολ με 5/6 βολές να σφραγίζει τη νίκη για την ομάδα του.

Ο Ντέβιν Μπούκερ είχε 25 πόντους (8/22 σουτ) προτού αποβληθεί με φάουλ στο τελευταίο λεπτό, ο ΝτιΆντρε Έιτον μέτρησε 19 πόντους, 22 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ ο Κρις Πολ είχε 18 πόντους και 7 ασίστ.

Ο Πολ Τζορτζ είχε 23 πόντους (αλλά με μόλις 5/20 σουτ), 16 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ο Ρέτζι Τζάκσον ακολούθησε με 20 (8/24 σουτ), ενώ ο Κογουάι Λέοναρντ ήταν και πάλι εκτός με τον τραυματισμό του στο γόνατο.

Δωδεκάλεπτα: 20-29, 36-50, 66-69, 80-84.

Πηγή: Sport-fm.gr