Από τον «παράδεισο» του Γιάννη και το +17, στην «κόλαση» του απίστευτου Ντουράντ

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν σούπερ με 34 πόντους και 12 ριμπάουντ, οι Μπακς βρέθηκαν στο +17. Αλλά βρήκαν απέναντι τους έναν «εξωπραγματικό» Κέβιν Ντουράντ ο οποίος σε 48 λεπτά είχε 49 πόντους, 17 ριμπάουντ και 10 ασίστ και... μόνος του έδωσε την νίκη στους Νετς με 114-108 και το 3-2 στην σειρά.

Το Μιλγουόκι κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο αλλά και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, με τον Γιάννη να είναι ασταμάτητος και να δίνει διαφορά ακόμα και 17 πόντων. Όμως όταν πήρε «φωτιά» ο Ντουράντ όλα άλλαξαν, με τον άσο των Νετς να πετυχαίνει ένα ιστορικό «triple double», έχοντας 31 πόντους από τους συνολικά 49 του στο δεύτερο μέρος, την ίδια ώρα που ο Τζέιμς Χάρντεν ήταν εκτός αγώνα.

Οι Μπακς μπήκαν αποφασισμένοι να παίξουν άμυνα και το πέτυχαν, δυσκολεύοντας τον Ντουράντ είτε με τον Τάκερ, είτε με βοήθειες, την ίδια στιγμή που ο Χάρντεν ήταν εκτός κλίματος λόγω του τραυματισμού του.

Τα  «Ελάφια» με αρκετές λύσεις στην επίθεση προηγήθηκαν με 2-12 και με 6-19, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Οι Νετς βρήκαν πόντους στην 1η περίοδο μόνο από Ντουράντ και Γκρίν, με το Μιλγουόκι να κλείνει μπροστά στο σκορ με 15-29.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο δωδεκάλεπτο, όπου ένα ξέσπασμα του Γιάννη που είχε επτά σερί πόντους, οδήγησε τους Μπακς στο 33-49, πριν οι Νετς αντιδράσουν και μειώσουν σε 37-49 αλλά τα «Ελάφια» διατήρησαν μία σημαντική διαφορά που έφτασε στους 16 πόντους (43-59) με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο οι Μπακς έφτασαν την διαφορά στους 17 πόντους (54-71), συνεχίζοντας να έχουν τον έλεγχο του αγώνα. Οι Νετς όμως αντέδρασαν χάρη στον Γκριν και με ένα σερί 11-0, μείωσαν την διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους (68-76). Ο Ντουράντ είχε βρει ρυθμό, οι Μπακς είχαν πρόβλημα στην επίθεση με τον Γιάννη να προσφέρει πολύτιμες ανάσες για να μείνουν μπροστά στο σκορ (81-87) με την λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Ντουράντ συνέχισε να είναι ασταμάτητος και έδωσε στους Νετς το προβάδισμα με τρίποντο (94-93), για πρώτη φορά στον αγώνα με το 2-0. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, ο Ντουράντ συνέχισε να κάνει απίστευτα πράγματα, οι Μπακς να ακολουθούν και να ισοφαρίζουν σε 104-104. Ο Χάρντεν έκανε το 106-104 με δύο βολές και ο Αντετοκούνμπο με 1/2 βολές το 106-105 με 74 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Ντουράντ πέτυχε το καλάθι του αγώνα, όταν ευστόχησε σε τρίποντο, με την επίθεση των Νετς να έχει σχεδόν τελειώσει, κάνοντας το 109-105. Στην κρίσιμη επίθεση η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Γιάννη, οι Νετς ήταν ψύχραιμοι στις βολές και πήραν την νίκη με 114-108, κάνοντας το 3-2 στην σειρά.

Για το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 34 πόντους με 4/7 βολές, 12/18 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα, ο Μίντλετον 25 πόντους, ο Χόλιντει 19 πόντους, ενώ συμμετοχή είχε και ο Θανάσης Αντετοκούνμπο.

Από το Μπρούκλιν ο Κέβιν Ντουράντ σε μία μαγική βραδιά είχε 49 πόντους με 13/16 βολές, 12/14 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα, ο Γκριν 27 πόντους με 7/8 τρίποντα, ο Γκρίφιν 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-29, 43-59, 81-87, 114-108.