Ρεβάνς με... σκούπα για τους Μπακς

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει «triple double» με 20 πόντους, 15 ασίστ, 12 ριμπάουντ, οι Μιλγουόκι Μπακς πήραν το αίμα τους πίσω για τον περσινό τους αποκλεισμό στα ημιτελικά της Ανατολής καθώς έβγαλαν τις «σκούπες» στο 4ο ματς της σειράς κόντρα στους Χιτ (4-0) και πήραν το εισιτήριο (120-103) για την επόμενη φάση των playoffs!

Λένε ότι η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο!

Και οι Μιλγουόκι Μπακς φρόντισαν να το κάνουν πράξη με τον πλέον εμφατικό τρόπο. Οκτώ μήνες μετά τον αποκλεισμό τους από τους Μαϊάμι Χιτ στην ημιτελική φάση της Ανατολικής Περιφέρειας, φρόντισαν να επιβάλλουν τη δική τους τάξη στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Όχι μόνο πήραν την πρόκριση στην επόμενη φάση της postseason στην Ανατολή, αλλά το έκαναν με «σκούπα» (4-0) κόντρα στην ομάδα της Φλόριντα!

Στο 4ο ματς της σειράς, το Μιλγουόκι επικράτησε και πάλι του Μαϊάμι (120-103), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να φτάνει σε «triple double figure», παρά το γεγονός ότι ήταν άστοχος στα σουτ εντός παιδιάς. Συγκεκριμένα είχε 20 πόντους με 8/14 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 15 ασίστ, 12 ριμπάουντ, 2 τάπες και 2 λάθη σε 36 λεπτά.

Εκείνος που έκανε την διαφορά ήταν ο Μπρουκ Λόπεζ ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους και 11/15 δίποντα, ενώ παίκτης-κλειδί για να γυρίσει το ματς ήταν ο Μπριν Φορμπς με 22 πόντους και 7/14 τρίποντα, την ώρα που ο Μίντλετον πήρε... μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο (20π., 11ριμπ.)

Το ματς

Ο Γιάννης δεν ξεκίνησε καλά το ματς επιθετικά, ο Αρίζα πήρε προσπάθειες και κάπως έτσι το Μαϊάμι άρχισε να παίρνει το momentum του αγώνα. Οι Μπακς ήταν αρκετά άστοχοι στα σουτ εντός παιδιάς και είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη περίοδο (26-22) ειχαν 8/16 δίποντα, 1/10 τρίποντα, 3/4 βολές ενώ οι Χιτ 6/12 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές. Στο ίδιο διάστημα ο Αντετοκούνμπο μέτρησε 0/5 εντός παιδιάς!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στη συνέχεια, με το Μαϊάμι να παίρνει και διαφορά 12 πόντων (58-46) πριν από το ημίχρονο (64-57). Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Γιάννης μπορεί να μην σκόραρε (5 πόντους με 1/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 3/4 βολές) αλλά είχε μοιράσει επτά ασίστ. Ο Φορμπς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Μιλγουόκι με 13 πόντους και 4/8 τρίποντα ενώ για τους Χιτ ο Μπάτλερ είχε «γεμάτο» ματς με 10 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ.

Στην 3η περίοδο ωστόσο ήρθαν τα πάνω κάτω. Αν και ο Αντετοκούνμπο παρέμεινε άστοχος συνεχίζοντας ωστόσο να «μοιράζει» έτοιμα καλάθια στους συμπαίκτες του, οι Μπακς πέρασαν στην αντεπίθεση και ξεκίνησαν το 12λεπτο με επιμέρους 24-6! Φορμπς (19π.), Μίντλετον (είχε 12 πόντους σε αυτό το διάστημα) και Λόπεζ (16π.) ήταν οι κύριοι εκφραστές των επιθετικών προσπαθειών με την διαφορά να φτάνει και στο +11 (70-81).

Οι Μπακς είχαν γυρίσει το ματς και είχαν γίνει το αφεντικό του αγώνα στο Μαϊάμι. Στην 4η περίοδο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έφτασε σε «triple double» κάνοντας και ρεκόρ καριέρας στις τελικές πάσες! Η διαφορά εκτοξεύθηκε και στους 14 πόντους (90-104) οκτώ λεπτά πριν από το τέλος και κάπου εκεί η... σεμνή τελετή βάδιζε προς το τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-22, 64-57, 85-91, 103-120

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: gazzetta.gr