Πάνε για... σκούπα οι Μπακς, πάρτι στο Μαϊάμι με μπροστάρη τον Γιάννη!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο θέλει να πάρει… εκδίκηση από τους Χιτ για τον περσινό αποκλεισμό. Και ήταν ο κορυφαίος στην νίκη με 113-84 μέσα στο Μαϊάμι για το 3-0.

Ο Έλληνας μπορεί να μην ήταν «ζεστός» στην επίθεση αλλά αμυντικά ήταν… γίγαντας έχοντας 17 ριμπάουντ ενώ οι Χιτ δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στο καλάθι. Οι Μπακς από το πρώτο δωδεκάλεπτο πήραν τον έλεγχο του αγώνα, προηγούμενοι με 12 πόντους (14-26), διαφορά που κράτησαν ως το τέλος του ημιχρόνου.

Αλλά ο αγώνας έδειχνε πως είναι των Μπακς, οι οποίοι κυριάρχησαν στην 3η περίοδο για να στείλουν την διαφορά στους 26 πόντους, ενώ λίγο αργότερα έφτασε στην μέγιστη τιμή της και στο +32 (75-107) για τους Μπακς που έφτασαν εύκολα στο τελικό 111-84.

Από το Μιλγουόκι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 17 πόντους με 5/7 βολές, 6/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο σε 33 λεπτά συμμετοχής. Ο Μίντλετον είχε 22 πόντους, ο Χόλιντει 19 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Για το Μαϊάμι ο Μπάτλερ είχε 19 πόντους, ο Αντεμπάγιο 17 πόντους, ο Μπιελίτσα 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 14-26, 36-49, 60-86, 84-113.