Τα εύκολα-δύσκολα το Μέμφις

Οι Γκρίζλις απώλεσαν διαφορά 21 πόντων κόντρα στους Σπερς στον αγώνα του play-in τουρνουά της Δύσης των θέσεων 9-10, αλλά στο τέλος πήραν την νίκη με 100-96 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.

Οι Γκρίζλις έκαναν το πρώτο βήμα προς τα playoffs, νίκησαν με 100-96 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του play-in τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ηττημένου του ζευγαριού Λέικερς - Γουόριορς με φόντο την 8η θέση.

Ο Ντίλον Μπρουκς με 24 πόντους (8 στην τέταρτη περίοδο) ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Γιόνας Βαλαντσιούνας να προσθέτει 23 πόντους και 23 ριμπάουντ και τον Ζα Μοράντ 20 πόντους.

Για τους Σπερς, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν και ο Ρούντι Γκέι είχαν από 20 πόντους, ενώ ο Ντεζάντε Μάρεϊ είχε 10 πόντους (με 4/17 σουτ), 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Οι Γκρίζλις έκαναν τα εύκολα-δύσκολα. Ξεκίνησαν το παιχνίδι ονειρεμένα, όταν χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 23-2 ξέφυγαν με 27-6 (!), πριν κλείσουν τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 38-19, είδαν το Σαν Αντόνιο να απαντάει με δικό του επιμέρους σκορ 20-3 για να μειώσει σε 41-39 στην δεύτερη περίοδο και έκτοτε το ματς ήταν ντέρμπι.

Στο τέλος, ήταν ο Ντίλον Μπρουκς αυτός που πήρε από το χέρι το Μέμφις και με προσωπικές ενέργειες το έβαλε μπροστά στο σκορ στην 4η περίοδο, με τους Γκρίλιλς να ξεφεύγουν τελικά με 98-90 με 1.5 λεπτό να μένει για το φινάλε και τελικά να παίρνουν την πρόκριση.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-19, 56-49, 72-65, 100-96

ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Τζάκσον 10 (2), Άντερσον 9 (3/10 σουτ, 2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπρουκς 24 (7 ριμπάουντ), Βαλαντσιούνας 23 (23 ριμπάουντ), Μοράντ 20 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τίλμαν, Τζόουνς 5 (1), Άλεν, Μπέιν 7 (6 ριμπάουντ), Μέλτον 2

ΣΠΕΡΣ: ΝτεΡόζαν 20 (5/21 σουτ), Τζόνσον 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Πελτλ 10 (10 ριμπάουντ, 5 κοψίματα), Μάρεϊ 10 (4/17 σουτ, 13 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Γουόκερ 8 (2/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιούμπανκς, Γκέι 20 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Τζενγκ 6 (1), Μιλς 9 (3), Βάσελ 2