Ο Ντέιβις γλίτωσε τους Λέικερς στο τελευταίο σουτ του «θρίλερ»!

Σε... νεκρό χρόνο ο Ντέιβις «σκότωσε» τους Νάγκετς με τρίποντο... μαχαιριά κάνοντας το 105-103 και το 2-0 στη σειρά των τελικών της Δύσης. Απίστευτος Γιόκιτς πήγε να κάνει μόνος του το 1-1.

Οι Λέικερς... καθάρισαν και το Game 2 κόντρα στους Νάγκετς στους τελικούς της Δύσης, επικρατώντας με 105-103, σ' ένα ματς όπου στα τελευταία λεπτά δόθηκαν απίστευτες μάχες, με τον Γιόκιτς να είναι έτοιμος να πάρει το παιχνίδι μόνος του.

Η ομάδα του Λος Άντζελες μπήκε στο παρκέ με σκοπό να δείξει από νωρίς ότι θα είναι το αφεντικό.

Η πρώτη περίοδος έληξε με το επί μέρους σκορ να είναι 29-21. Στη συνέχεια, οι Νάγκετς έδειξαν το σκληρό τους πρόσωπο, ήταν κοντά στο σκορ, αλλά προς το τέλος όταν θα έπρεπε να κάνουν το κάτι παραπάνω... λύγισαν.

Το Ντένβερ 7' από το τέλος βρέθηκε να είναι έναν πόντο μπροστά (87-86) αλλά πολύ γρήγορα οι Λέικερς βρέθηκαν στο +6 (89-95) και 2' πριν μηδενίσει το χρονόμετρο το σκορ έδειχνε 100-95 για την παρέα του Λεμπρόν.

Ο Γιόκιτς όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με 1 βολή και ένα 1 τρίποντο, ένα λεπτό από το τέλος έφερε το ματς στον πόντο (99-100).

Kάπου εκεί ήρθε το τάιμ άουτ για τους Λέικερς. Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ, ο Γιόκιτς συνέχισε να γεμίζει το αντίπαλο καλάθι, κάνοντας το 101-100 για την ομάδα του. Ο Ντέιβις όμως απάντησε άμεσα και 26.7'' από το τέλος έβαλε και πάλι του «λιμνάνθρωπους» σε θέση οδηγού.

Ο Νίκολα Γιότιτς ήταν ασταμάτητος όμως και αποφασισμένος να φέρει τη σειρά στο 1-1. Ετσι, 20.8 από το τέλος έκανε το 103-102. Ο Γκριν παίρνει την μπάλα η άμυνα του Τζαμάλ Μάρεϊ στο σουτ του 2.2'' από το τέλος βγάζει την μπάλα. Στην επαναφορά αυτή φτάνει στον Ντέιβις, ο οποίος σε... μηδέν χρόνο κάνει το 105-103 και έσωσε τους Λέικερς από την ήττα κάνοντας παράλληλα το 2-0.

Ο Γιόκιτς τελείωσε το ματς με 30 πόντους κι ο Μάρεϊ με 25, ενώ για τους νικητές, ο Ντέιβις είχε 31 πόντους κι ο Λεμπρόν 26 με 11 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-21,31-29,22-28,23-25