Δεν ήταν... τρίτη και φαρμακερή για τους Σέλτικς, μείωσαν σε 2-1 με Χιτ (vid)

Οι Σέλτικς έπαθαν... δις και έμαθαν αν και παραλίγο να την «πατήσουν» και για τρίτη φορά. Η Βοστώνη προηγήθηκε με 20 πόντους, βρέθηκε στο +5 αλλά βρήκε την ψυχραιμία για να κερδίσει με 117-106 και να μειώσει σε 2-1 στην σειρά των τελικών της Ανατολής.

Οι Σέλτικς πήραν ενέργεια από την επιστροφή του Χέιγουορντ, είδαν τέσσερις παίκτες τους να έχουν 20+ πόντους ενώ από την άλλη πλευρά η κακή βραδιά στην οποία βρέθηκε ο Ντράγκιτς (11 πόντοι με 2/10 σουτ, 1 ριμπάουντ, 5 ασίστ) τους επηρέασε επιθετικά.

Η εξέλιξη του αγώνα ήταν μία… αντιγραφή των δύο προηγούμενων. Η Βοστώνη με Μπράουν και Τέιτουμ πήρε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε με 31-22 στην πρώτη περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (63-50) με τους Χιτ να έχουν προβλήματα στην άμυνα τους.

Η τρίτη περίοδος ήταν η… αχίλλειος φτέρνα των Σέλτικς στα προηγούμενα παιχνίδια αλλά σε αυτή έγινε ακριβώς το αντίθετο. Η Βοστώνη κυριάρχησε και έφτασε την διαφορά στους 18 πόντους (74-56), αλλά οι Χιτ δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν και ουσιαστικά περίμεναν ένα… ξέσπασμα για να πλησιάσουν. Αυτό έγινε αφού η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους (100-80) με το Μαιάμι να κάνει ένα επιμέρους σκορ 25-9 για να μειώσει σε 109-105, με 55΄΄ να απομένουν για το τέλος και οι… εφιάλτες να επιστρέφουν στους Σέλτικς.

Ο Σμαρτ με 4/4 βολές έκανε το 113-104 στα 30΄΄ και έφερε την ηρεμία στην Βοστώνη η οποία έφτασε στην νίκη με 117-106 και μείωσε σε 2-1.

Από το Μαιάμι ο Αντεμπάγιο είχε 27 πόντους και 16 ριμπάουντ, ο Χίρο 22 πόντους, ο Μπάτλερ 17 πόντους. Για την Βοστώνη ο Μπράουν είχε 26 πόντους, ο Τέιτουμ 25 πόντους, 14 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ο Ουόκερ 21 πόντους, ο Σμαρτ 20 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-31, 50-63, 74-89, 106-117.