Η Βιλερμπάν ισοπέδωσε τη Βαλένθια και την αφήνει εκτός play in!

Η Βιλερμπάν έκανε μια από τις πιο εκκωφαντικές νίκες της φετινής σεζόν, διαλύοντας στην Ισπανία την Βαλένθια με 69-98.

Οι Γάλλοι φρόντισαν να δείξουν από νωρίς τις διαθέσεις τους κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 19-27, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα 14 πόντων (38-52).

Στη τρίτη περίοδο η κατάσταση... ξέφυγε, αφού η Βιλερμπάν με επί μέρους 7-27, εκτόξευσε την διαφορά στο +34 (45-79), βάζοντας τέλος ουσιαστικά στην αναμέτρηση αφού η Βαλένθια παρά την αντεπίθεσή της δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι από το ματς.

Αυτή η ήττα μπορεί να αποδειχθεί καταδικαστική για την ισπανική ομάδα, αφού έπεσε στο 14-18 και την τελευταία αγωνιστική θα χρειαστεί ένα... θαύμα για να μπορέσει να βρεθεί στην 10η θέση και να εξασφαλίσει το τελευταίο εισιτήριο για το play in.

Ο Νάντο Ντε Κολό με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της Βιλερμπάν και έγραψε ιστορία αφού πλέον είναι ο 2ο σκόρερ όλων των εποχών στην Euroleague, ξεπερνώντας τον Βασίλη Σπανούλη.

Για την Βαλένθια, που πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση ξεχώρισε ο Κρις Τζόουνς που είχε 18 πόντους, 1 ριμπάουντ και 2 ασίστ.