Η Μπάγερν πήρε το... θρίλερ κόντρα στην Βαλένθια

Σε ένα ματς για γερά νεύρα, οι Βαυαροί έκαναν την ανατροπή στη τέταρτη περίοδο και πανηγύρισαν τη νίκη κόντρα στην Βαλένθια με 85-84.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες με 16-16. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο με την Βαλένθια να «σπάει» την ισοπαλία πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας την ελάχιστη διαφορά (38-39).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους Ισπανούς να έχουν σταθερά το προβάδισμα (60-62), όμως στη τέταρτη περίοδο η Μπάγερν έκανε την αντεπίθεσή της και με επί μέρους 25-22 ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη.

Κορυφαίοι για την Μπάγερν ήταν ο Ντέβιν Μπούκερ (13π, 4ρ, 2ασ) και ο Λεάντρο Μπολμάρο (13π, 4ρ, 5ασ), ενώ για την Βαλένθια ξεχώρισαν ο Μπράντον Ντέιβις (21π, 4ρ, 2ασ) και ο Κρις Τζόουνς (19π, 4ρ, 7ασ).

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-39, 60-62, 85-84