Πέρασε από το Κάουνας κι έμεινε σε τροχιά τετράδας η Μακάμπι

Χάρη στην εξαιρετική τρίτη περίοδο και κορυφαίο τον Τζος Νίμπο, η Μακάμπι Τελ Αβίβ πέρασε νικηφόρα από το Κάουνας με 78-70 επί της Ζαλγκίρις, παραμένοντας σε τροχιά τετράδας με το ρεκόρ της πλέον στο 10-7. Έκτη σερί ήττα για τη Ζαλγκίρις, που υποχώρησε στο 5-12.

Σάμνερ, Νίμπο και χέρι-χέρι οι δύο ομάδες

Παρότι η Μακάμπι μπήκε στο ματς με διάθεση να επιβάλλει το δικό της ρυθμό, είδε τον Σάμνερ να βάζει τρία σερί τρίποντα και παράλληλα την ομάδα του μπροστά με 14-6. Με τη βοήθεια του Μπλατ και τα διπλάσια ριμπάουντ (6-13) οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τη διαφορά να ανοίξει άλλο, μειώνοντας στο 18-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Σάμνερ συνέχιζε να σκοράρει, όμως η Μακάμπι είχε επιστρέψει και παίρνοντας σκορ από τη ρακέτα και τον Νίμπο, έγινε το 21-23. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πλέον χέρι-χέρι με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. Ο Νίμπο κρατούσε την ομάδα του και ο Μπράουν με buzzer-beater τρίποντο έγραψε το 33-32 του πρώτου ημιχρόνου.

Ξέφυγε με +17 και Σόρκιν η Μακάμπι αντέχοντας στην αντεπίθεση

Το προβάδισμα της Ζαλγκίρις κράτησε μέχρι το 22' (38-35) όταν οι Κόλσον και Νίμπο ανέλαβαν δράση. Δύο τρίποντα από τον πρώτο και επιπλέον 7 πόντοι από τον δεύτερο έφεραν τη Μακάμπι στο 42-48, με το μομέντουμ να στρέφεται στην πλευρά της ισραηλινής ομάδας. Η σκυτάλη του σκοραρίσματος πέρασε στον Σόρκιν, ο οποίος με προσωπικό σερί 8 αναπάντητων πόντων έστειλε τη διαφορά στο +14, ενώ ακολούθησε το τρίποντο του Μένκο για το 44-61. Ωστόσο, ένα μικρό σερί 5-0 από Έβανς και Χέιζ διαμόρφωσαν το 49-61 της τρίτης περιόδου, δίνοντας κάποιες ελπίδες στη Ζαλγκίρις.

Και οι ελπίδες... φούντωσαν όταν ο Σμιτς αρχικά και στη συνέχεια οι Ουλάνοβας και Μπιρούτις μείωσαν σε 63-69 (35'). Tο τρίποντο του Μάνεκ απάντησε στο γκολ-φάουλ του Νίμπο (66-72), όμως στο φινάλε οι παίκτες του Οντέτ Κάτας ήταν πιο ψύχραιμοι. Μπλατ και Ριβέρο έγραψαν το καθοριστικό 66-76 στο 38', την στιγμή που οι γηπεδούχοι έχαναν επιθέσεις με φτηνά λάθη, με τον χρόνο πλέον να είναι σύμμαχος της Μακάμπι, που έφυγε νικήτρια τελικά με το τελικό 70-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-32, 49-61, 70-78