Die Hard Bayern, έστειλε τη σειρά σε Game5!

Σπουδαία εμφάνιση από την Μπάγερν, που βρέθηκε να χάνει με 13 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όμως με ανατροπή διαρκείας και σημείο αναφοράς τον Βλάντιμιρ Λούσιτς γύρισε το παιχνίδι κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, έφτασε στη νίκη (85-82) και έστειλε τη σειρά σε Game 5!

Πριν από την έναρξη της σειράς την είχαν όλοι ξεγραμμένη. Η Μπάγερν Μονάχου όμως βάλθηκε να τρελάνει κόσμο σε αυτά τα πλέι οφ. Αφού έχασε το break σε μία φάση, στο Game 1 κατάφερε να γυρίσει από το 2-0 και να στείλει τη σειρά με την -ακριβή- Αρμάνι Μιλάνο σε Game 5, μεταφέρνοντας παράλληλα και όλη την πίεση στην ιταλική ομάδα.

Η Μπάγερν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση παρ' ότι βρέθηκε στο -13 στην τρίτη περίοδο (44-57). Με υπομονή κα πλάνο οι παίκτες του Τρινκιέρι έκαναν την ανατροπή και στο τέλος έφτασαν στη νίκη, που τους στέλνει και πάλι στο Μιλάνο την ερχόμενη εβδομάδα.

Ο Ουέιντ Μπόλντουιν με 18 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο ηγέτης των Γερμανών σε ακόμα ένα παιχνίδι, με τον Πολ Ζίπσερ να κάνει τη διαφορά (16π), ενώ τον Βλάντιμιρ Λούσιτς να «μιλάει» στα κρίσιμα τελευταία λεπτά με προσωπικές ενέργειες (12π).

Από την Αρμάνι Μιλάνο, το μεγάλο παιχνίδι του Μάλκολμ Ντιλέινι με 28 πόντους δεν ήταν αρκετό, τη στιγμή που ο Σέιβον Σιλντς πρόσθεσε 17 πόντους για την ομάδα του.

Ισορροπημένο το ξεκίνημα του αγώνα, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους εντός παρκέ (8-8, 5'). Ο Σίσκο φώναξε παρών για την Μπάγερν, δίνοντας προβάδισμα στους Βαυαρούς (14-12, 7'). Τζόνσον και Σίλι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και η διαφορά αυξήθηκε για το 23-19 της πρώτης περιόδου.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ανέλαβε δράση στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου κια με προσωπικές ενέργειες ανέτρεψε το σκηνικό για την Αρμάνι (32-36, 15'). ΛεΝτέι και Σιλντς ακολούθησαν τον Ντιλέινι, η άμυνα της Αρμάνι έκλεισε τους διαδρόμους στην Μπάγερν και η διαφορά αυξήθηκε (34-42, 16'). Ο Γκιστ προσπάθησε να μειώσει, αλλά η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και ανέβασε τη διαφορά με τον ΛεΝτέι, κλείνοντας το ημίχρονο στο +10 (40-50).

Ο Ντιλέινι ήταν on fire και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και η Αρμάνι ανέβασε τη διαφορά (44-57, 22'). Ο Πολ Ζίπσερ ανέλαβερ δράση για την Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να μαζεύουν τη διαφορά στα μέσα της περιόδου (53-61, 25'). Ο Πάντερ προσάθησε να ανεβάσει τη διαφορά, αλλά η Μπάγερν είχε βρει ρυθμό και με τον Τζόνσον μάζεψε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (61-66, 28'). Η Αρμάνι έμεινε στο πλάνο της και χάρη στον Σιλντς έκλεισε το δεκάλεπτο στο +8 για το 63-71.

Η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει την Αρμάνι και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά με μπροστάρη τον Μπόλντουιν (71-75, 33'). Ο Σιλντς προσπάθησε να δώσει ανάσα στην Αρμάνι, όμως οι Βαυαροί είχαν βρει ρυθνό και χάρη σε Λούσιτς και Ρέινολντς πέρασαν μπροστά στο σκορ (80-79, 37'). Ο Ντιλέινι έβαλε μπροστά στο σκορ και πάλι την Αρμάνι σε κρίσιμο σημείο (80-82, 1'06'' για το τέλος).

Η Μπάγερν όμως απάντησε και με γκολ-φάουλ του Λούσιτς 23'' για το τέλος πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ (83-82). Η Αρμάνι είχε την κατοχή, αλλά ο Σιλντς υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ πάνω στον Γκιστ. Ο Λούσιτς με βολές έγραψε το 85-82 και χάρισε τη νίκη στην Μπάγερν, η οποία ισοφάρισε σε 2-2 τη σειρά με μία ακόμα σπουδαία εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 40-50, 63-71, 85-82.