Διπλό για τη Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα, με εξαίρεση το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ανώτερη του Ερυθρού Αστέρα και παρά την αστοχία της από τα 6.75 (11.1%) δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα για να πάρει την 15η νίκη της (60-72) στη διοργάνωση, με πρωταγωνιστή τον Νικ Καλάθη που πραγματοποίησε μια «γεμάτη» εμφάνιση.

Η ποιότητα της Μπαρτσελόνα φάνηκε σε ένα ακόμα παιχνίδι, καθώς η ομάδα του Σάρας Γιασικεβίτσιους, στο δεύτερο ημίχρονο πάτησε... γκάζι και δεν επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Έχοντας σαφέστατη υπεροχή στα ριμπάουντ (41 έναντι 27), με μεγάλη ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι, αλλά και τον Νικ Καλάθη να είναι καταλυτικός στα σημεία που χρειάστηκε, πήρε την 15η νίκη της και «πάτησε» και πάλι κορυφή με συγκάτοικο την ΤΣΣΚΑ.

Πέρα από τη «γεμάτη» εμφάνιση του Νικ Καλάθη (10π., 4ριμπ., 5ασ.), ο Πιέρ Οριόλα με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ προσέφερε τα μέγιστα στους φιλοξενούμενους, ενώ από πλευράς ηττημένων, οι Νταβίντοβατς και Ουόλντεν ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, όντας πιο εύστοχη και έχοντας τον πρώτο λόγο στα ριμπάουντ, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που φαινόταν να ψάχνεται, ενώ παρά τις καλές προσπάθειες δεν κατάφερνε να βρει σκορ, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να χτίσουν σταδιακά μια διψήφια διαφορά (11-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε. Οι γηπεδούχοι έδειξαν προσήλωση στο αμυντικό τους πλάνο, βγάζοντας ενέργεια και αναγκάζοντας τους αντιπάλους τους σε λάθη. Έτσι, κρατώντας τους φιλοξενούμενους στους 14 πόντους και ανεβάζοντας τον ρυθμό στην επίθεση μείωσαν στους 4 πόντους μέχρι την ανάπαυλα (31-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα με τους Καλάθη, Χίγκινς και Οριόλα μπροστάριδες, ανασυγκροτήθηκε και με πολύ καλή άμυνα αλλά και αδιαμφισβήτητη υπεροχή σε ριμπάουντ ανέκτησε και πάλι το διψήφιο προβάδισμα της. Ο Ερυθρός Αστέρας παρά την ενέργεια που έβγαζε και την καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, είχε αρκετά χαμηλά ποσοστά ευστοχίας στα σουτ δύο πόντων (31%), ενώ και τα 15 παραπάνω ριμπάουντ που μάζεψε η Μπαρτσελόνα δεν της επέτρεψαν να πλησιάσει περισσότερο (45-57).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με ένα σερί 9-0, εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 (45-66). Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των αντιπάλων του, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως η διαφορά παρέμενε πάντα διψήφια, καθώς η Μπαρτσελόνα παρά την αστοχία της από τα 6.75, είχε βρει τους τρόπους για να διατηρεί το προβάδισμα της, παίρνοντας τελικά την 15η νίκη της με 60-72.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-47, 60-72

Πηγή: sdna.gr