Μπασκόνια – Φενέρμπαχτσε 86-68: Ξέσπασμα στο φινάλε και θρίαμβος για τους Βάσκους!

Οι Βάσκοι επέστρεψαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από τις τρεις διαδοχικές ήττες, αρχίζοντας νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στη «διαβολοβδομάδα» χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Άλεκ Πίτερς (25 πόντοι, 31 PIR). Οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 22-9 στο τέταρτο δεκάλεπτο και πλέον στρέφονται στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Φενέρμπαχτσε αιφνιδίασε την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena (0-9, 2:54) όμως οι πρωταθλητές Ισπανίας ισορρόπησαν άμεσα το ματς με κορυφαίο τον Λούκα Βιλντόζα, μειώνοντας σε 13-16 στο 6:45. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης άντεξε στην πίεση κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-21. Η αντεπίθεση της Μπασκόνια συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Γκιεντράιτις έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς (25-23) ενώ ο Άλεκ Πίτερς ανέβασε τη διαφορά στο +9, σκοράροντας για το 37-28 στο 23:54!

Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-36, σουτάροντας με 76.9% στο δίποντο (10/13) και 46.1% στο τρίποντο (6/13). Εν συνεχεία οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (64-59, 30’) όμως η Μπασκόνια μπήκε με το γκάζι… πατημένο στην τελευταία περίοδο, έκανε επιμέρους σκορ 11-2 για το 75-61 στο 35:01 και δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά. Ο Ντράγκιτς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 80-63 ενώ οι Βάσκοι έφτασαν στη νίκη με 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68.

Πηγή: gazzetta.gr