Με κομβικό Καλάθη, πέρασε από την Βαλένθια η Μπαρτσελόνα

Άμεση αντίδραση για την Μπαρτσελόνα μετά την ήττα από την Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη. Οι «μπλαουγκράνα», με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ξανά στον πάγκο τους, αλλά χωρίς τον Νίκολα Μίροτιτς, λόγω κορωνοϊού, επικράτησαν 71-66 της Βαλένθια στην «Φοντέτα» για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασαν σε ρεκόρ 2-1. Πρώτη ήττα για τους γηπεδούχους στην διοργάνωση.

Πολύ καλός για τους νικητές ήταν ο Νικ Καλάθης, με 14 πόντους και 5 ασίστ, στο πιο μεστό παιχνίδι του στην νέα του ομάδα. Καθοριστικός και ο Σμιτς με 15 πόντους και 7 ριμπάουντ, ξεχώρισαν από την Βαλένθια, Ντούμπλιεβιτς και Κάλινιτς με 13 πόντους αμφότεροι.

Εξαιρετική στο ξεκίνημα η Βαλένθια, 15-9 στο 5’ με τον Ντούμπλιεβιτς να είναι μία ομάδα… μόνος του σε επίθεση και άμυνα. Η είσοδος του Καλάθη και οι λύσεις που πρόσφερε ο Σμιτς, επέτρεψαν στην Μπαρτσελόνα να μειώσει 19-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τους «μπλαουγκράνα» να παίζουν πλέον καλύτερη άμυνα απ’ ότι στο πρώτο πεντάλεπτο.

Η Βαλένθια με τρίποντα των Σαν Εμετέριο και Λαμπεϊρί έφτασε ξανά στο +6, 29-23 στο 14’, με τον ρυθμό πάντως να έχει πέσει και τις άμυνες να έχουν έρθει σε πρώτο πλάνο. Η Μπαρτσελόνα ήταν επηρεασμένη από την απουσία του Μίροτιτς, δε μπορούσε να σκοράρει κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να διατηρούν προβάδισμα, 33-29 δύο λεπτά πριν την ανάπαυλα και 35-33 σε αυτήν, με τους Σμιτς και Ντέιβις να δίνουν κάποιες λύσεις στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους, που είχε ήδη 10 λάθη. Στις επί μέρους κατηγορίες, η Βαλένθια είχε μέχρι εκείνη την ώρα 10-2 από λάθη αντιπάλου και 8-2 από επιθετικά ριμπάουντ.

Με τον Καλάθη να σκοράρει συνεχώς και την άμυνά της σε καλύτερα επίπεδα, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 37-35 στο 22’, όμως δεχόμενη κάποια καλάθια στον αιφνιδιασμό, έμεινε ξανά πίσω με 44-43 στο 25’. Κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έπαθαν επιθετικό… κλακάζ και έμειναν χωρίς πόντο μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι «μπλαουγκράνα» με σερί 11-0 και σκληρή άμυνα, προηγήθηκαν 54-44 στο 30’ χάρη στον Αμπρίνες, αφήνοντας την πολύ άστοχη Βαλένθια με συγκομιδή 9 πόντων σε δέκα λεπτά.

Το σερί πήγε μέχρι το 16-0 για το 59-44 της Μπαρτσελόνα, όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με δικό τους 7-0 και έριξαν την διαφορά στο -8 (51-59 στο 33’). Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους δεν πανικοβλήθηκαν, γύρισαν καλά τη μπάλα με κύριο δημιουργό τον Καλάθη και «σημάδεψαν» τον Ντείβις, ο οποίος τους έβαλε ξανά μπροστά με +12 (54-66 στο 36’). Με έξι συνεχόμενους πόντους όμως ο… άφαντος μέχρι εκείνο το σημείο, Κάλινιτς, μείωσε σε 66-60, δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Η Μπαρτσελόνα, εκμεταλλεύτηκε και το λάθος των διαιτητών να μη δοθεί καθαρό φάουλ πάνω στο Πρέπελιτς και με καλάθι του Ντέιβιτς «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη, 69-62 με 33’’ να απομένουν.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 35-33, 44-54, 66-71.

Πηγή: sport-fm.gr