Ξέσπασε στην Άλμπα η Εφές

Το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στη φετινή Euroleague έβαλε στις βαλίτσες της η Αναντολού Εφές. Η τουρκική ομάδα συνέτριψε με 93-72 την Άλμπα στο Βερολίνο, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια της «διαβολοβδομάδας» και βελτίωσε το ρεκόρ της (1-2). Για τους Γερμανούς, αυτή ήταν η τρίτη ήττα σε ισάριθμους αγώνες (0-3).

Η Εφές ταξιδεύει στο Κάουνας για να αντιμετωπίσει την Πέμπτη (15/10, 20:00) τη Ζάλγκιρις και η Άλμπα στη Μόσχα για να παίξει την Παρασκευή (16/10, 20:00) με την ΤΣΣΚΑ.

Οι νικητές, που σούταραν με ποσοστό 50% στα τρίποντα (10/20), είχαν κορυφαίους τους Πλάις (23π. και 6ρ.) και Μίσιτς (13π. και 13ασ.), ενώ άλλοι τρεις παίκτες είχαν διψήφιο αριθμό πόντων και συγκεκριμένα οι Ντάνστον με 13, Σίγκλετον με 10 και Σιμόν με 10. Από τους ηττημένους διασώθηκαν οι Έρικσον και Γκίφι με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Το ματς:

Με το πόδι στο… γκάζι μπήκε η Αναντολού Εφές, η οποία προηγήθηκε με 11-3. Η Άλμπα, εκτός από άστοχη (1/5 σουτ), ήταν και εξαιρετικά επιπόλαιη, αφού στα τέσσερα πρώτα λεπτά είχε κάνει ισάριθμα λάθη. Η τουρκική ομάδα είχε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στο +13 (3-16). Μάλιστα, κατάφερνε να διατηρεί πολύ εύκολα τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, χάρη στην ευστοχία της στην επίθεση, αλλά και την πολύ καλή της άμυνα. Έτσι, στο φινάλε του δεκαλέπτου, έφτασε στη μέγιστη τιμή της (14-29).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Σίνγκλετον, Πλάις και Μίσιτς έδωσαν τη… μπαγκέτα στον Ντάνστον, ο οποίος με 11 πόντους μέσα σε 7 λεπτά συμμετοχής, οδηγούσε κατά κύριο λόγο την ομάδα του στην επίθεση. Η Εφές με ποσοστό 63% σε δίποντα και τρίποντα έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ απέναντι σε μια Άλμπα, η οποία είχε μεν 60% στα τρίποντα, αλλά μέσα από τη γραμμή των 6.75μ., είχε το τραγικό ποσοστό του 27%. Με αυτά και με εκείνα, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκορ 35-53.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, η Εφές ήταν λίγο επιπόλαιη στην επίθεση, ωστόσο, η Άλμπα δεν μπόρεσε να το εκμεταλλευτεί και να μειώσει. Και παρότι οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν σκόραραν μόλις 17 πόντους, εντούτοις δεν… χάλασαν τα ποσοστά τους, ούτε έχασαν την υπέρ τους διαφορά, αφού η αντίπαλός τους ήταν πολύ χαμηλότερου επιπέδου, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 55-70.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν κατά κάποιο τρόπο διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Εφές, όντας πιο ποιοτική ομάδα, αλλά και πιο ψύχραιμη, κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά, ενώ η Άλμπα ήθελε, αλλά δεν μπορούσε σε καμία περίπτωση να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Και κάπως έτσι, το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την τουρκική ομάδα να φτάνει στην πρώτη νίκη της με 93-72 επί της Άλμπα, η οποία γνώρισε την τρίτη ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 14-29, 35-53, 55-70, 72-93.

Πηγή: sport-fm.gr