Ερυθρός Αστέρας - Ζάλγκιρις 69-75: 3/3 μακριά από το Κάουνας οι Λιθουανοί

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν μένει πια στο Κάουνας, η Ζάλγκιρις όμως έχει μπει με τρομερή φόρα στη EuroLeague 2020/21 και το βράδυ της Τρίτης (13/10) πανηγύρισε την τρίτη φετινή της νίκη σε ισάριθμους αγώνες, όλους εκτός έδρας. Οι Λιθουανοί επικράτησαν του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι (75-69) με το δίδυμο των Ρόκας Γιοκουμπάιτις - Λούκας Λεκαβίτσιους να κάνει τη διαφορά στα γκαρντ και τον Ζοφρέ Λοβέρν στη ρακέτα, λίγες μέρες μετά από την απουσία του στο ματς με τη Χίμκι στη Μόσχα.

Χολ και Λόιντ ήταν οι δύο που κράτησαν τη μπαγκέτα στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον πρώτο να βρίσκεται παντού, στο σκοράρισμα, στο ριμπάουντ, στη δημιουργία. Οι Λιθουανοί, από την άλλη, ανέβασαν στροφές με την είσοδο του Λεκαβίτσιους που σκόραρε επτά πόντους από 3/3 σουτ και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19. Με τον Λοβέρν να παίρνει τη σκυτάλη, η Ζάλγκιρις έχτισε ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (31-36 στο 16') και στο ημίχρονο (33-39) έδειχνε ικανή για μια σημαντική εκτός έδρας επικράτηση, χάρη κυρίως στο 68.4% στο δίποντο και τα μόλις πέντε λάθη της.

Το ανταγωνιστικό ματς έγινε ακόμη πιο σκληρό ντέρμπι στην τρίτη περίοδο, με τον Νταβίντοβατς να κρατάει όρθιους τους Σέρβους και το δίδυμο Λεκαβίτσιους - Λοβέρν να συνεχίζει να ηγείται της Ζάλγκιρις. Ο νεαρός Γιοκουμπάιτις άρχισε να γεμίζει τη στατιστική του με γοργό ρυθμό, έβαλε το τρίποντο για το 62-69 στο 33' και εκεί οι Λιθουανοί έφεραν οριστικά το ματς στα μέτρα τους καθώς στη συνέχεια στηρίχθηκαν στην άμυνά τους, έπαιξαν σκληρά και πήραν με σχετική άνετη την τρίτη της νίκη σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες στη σεζόν 2020/21.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πάντερ, Κορτές, Γκόντας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 33-39, 60-62, 69-75

ΕΡΥΘΡΟΣ (Ομπράντοβιτς): Χολ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουόλντεν 11 (1), Λόιντ 19 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Νταβίντοβατς 11 (1), Λάζιτς 2, Ριθ 2, Ντόμπριτς 3 (1), Σιμόνοβιτς 2, Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 8 (3/6 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Σίλερ): Γουόκαπ, Λεκαβίτσιους 16 (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Χέιζ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιανκούνας 4 (5 ριμπάουντ), Μιλάκνις, Γκέμπεν 5, Ρούμπιτ 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές), Γιοκουμπάιτις 9 (3/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βαστούρια 5 (1), Γκριγκόνις 8 (6/6 βολές), Λοβέρν 12 (5/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού: 17/39 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 14/16 βολές, 23 ριμπάουντ (16 αμυντικά - 7 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 7 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις: 20/33 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 17/19 βολές, 34 ριμπάουντ (30 αμυντικά - 4 επιθετικά), 16 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ερυθρός Αστέρας θα παίξει στη Λυών με τη Βιλερμπάν (15/10 στις 21:45), ενώ η Ζάλγκιρις θα υποδεχθεί στο Κάουνας την Αναντολού Εφές (15/10 στις 20:00).

Πηγή: sport24.gr