Επίδειξη δύναμης της Βαλένθια στο «σπίτι» της Ρεάλ!

Εκπληκτική παράσταση από τη Βαλένθια, η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης (77-93)!

Πρωταγωνιστές για την ομάδα του Πονσαρνάου οι Ντούμπλιεβιτς (24 πόντοι με 6/9 τρίποντα), Τόμπεϊ (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κάλινιτς (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Από το ναυάγιο της «βασίλισσας», που παραμένει δίχως νίκη έπειτα από 2 αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα, διασώθηκαν οι Ταβάρες (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Καμπάτσο (14 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Το ματς
Η Ρεάλ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με μαέστρο τον Καμπάτσο, ξέφυγε στο +5 (12-7 στο 5’). Ο Αργεντινός γκαρντ πήρε στην πλάτη του τη «βασίλισσα» και την καθοδήγησε επιθετικά στη συνέχεια, ωστόσο η Βαλένθια αντέδρασε και μείωσε σε απόσταση αναπνοής στο φινάλε της πρώτης περιόδου (19-17), με τον Κάλινιτς να δίνει λύσεις.

Στην εκκίνηση του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (29-22 στο 13’), με τον Ταβάρες να κυριαρχεί κάτω από τις δύο ρακέτες. Παρ’ όλα αυτά, οι Μαδριλένοι έπαθαν μπλακ-άουτ σε εκείνο το χρονικό σημείο και επέτρεψαν στους παίκτες του Πονσαρνάου να βρουν ρυθμό.

Με μπροστάρη τον Ντούμπλιεβιτς, οι «νυχτερίδες» έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-5 (!) και ανέτρεψαν ολοκληρωτικά το μομέντουμ του αγώνα. Με καλάθι του Μαυροβούνιου σέντερ, η Βαλένθια έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (39-44).

Η τρίτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, που έκαναν επίδειξη δύναμης και κυριαρχούσαν απόλυτα και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τον Ντούμπλιεβιτς να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να εκτελεί τη Ρεάλ, η ομάδα του Πονσαρνάου μετέτρεψε το 41-47 (21’) σε 49-65 (28’).

Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι απώλεσαν τελείως τη συγκέντρωσή τους και έκαναν διαδοχικά λάθη. Η αντίδρασή τους δεν ήρθε ποτέ και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Βαλένθια στο +15 (53-68).