Ο Τζέιμς «καθάρισε» στο... ελληνικό θρίλερ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, που είχε τον χαρακτήρα θρίλερ, η ΤΣΣΚΑ κέρδισε την Μακαμπι (76-72) και πέτυχε την πρώτη νίκη της στην Euroleague. Ο Δημήτρης Ιτούδης... χαμογέλασε στον «εμφύλιο» με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και οι Ρώσοι χρωστούν πολλά στην τεράστια εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς (25 πόντοι, 3 ασίστ με 2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 9/10 βολές). Από κοντά και ο Ουίλ Κλάιμπερν (19 πόντοι με 2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 9/9 βολές) για την ΤΣΣΚΑ, που αγωνίστηκε χωρίς τους Νίκολα Μιλουτίνοφ, Γιάνις Στρέλνιεκς και Σεμέν Αντόνοφ.

Αντίθετα, η Μακάμπι πλήρωσε κάποιες αμυντικές αδυναμίες στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς και το γεγονός πως δεν μπόρεσε να σταματήσει τον Τζέιμς. Κατά γενική ομολογία πάντως, οι Ισραηλινοί πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση, έχοντας σε πρώτο πλάνο τους Σκότι Ουίλμπεκιν (20 πόντοι, 5 ασίστ, 4 ριμπάουντ), Τάιλερ Ντόρσεϊ (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Άντε Ζίζιτς (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν προσεκτικές στο αμυντικό τους κομμάτι, έχοντας κάποιες καλές στιγμές επιθετικά. Η ΤΣΣΚΑ απάντησε στο μικρό ξέσπασμα του Ούιλμπεκιν (5 πόντοι στα πρώτα δύο λεπτά) και με τους Χίλιαρντ - Σενγκέλια να πρωταγωνιστούν, πήρε προβάδισμα πέντε πόντων (20-15) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Το τέμπο παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα και καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε διάθεση να κυνηγήσει πόντους στον αιφνιδιασμό ή να «τρέξει» τα plays στην επίθεση. Το δίδυμο των -μέχρι πρότινος NBAers- Ζίζιτς και Μπέντερ έδωσε πόντους, ο Ντόρσεϊ βρήκε χώρο και η Μακάμπι έκανε ένα μικρό σερί, για να κλείσει την περίοδο στο επιμέρους 15-11 και στο -1 (31-30).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε την υπογραφή του Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν... ήσυχος στο πρώτο μέρος, όμως μετά την ανάπαυλα ανέλαβε δράση και σκόραρε συνεχώς, κρατώντας την ΤΣΣΚΑ μπροστά στο σκορ, έστω και οριακά (45-44, 30').

Ένα καλάθι του Ζίζιτς έφερε τους δύο συλλόγους στην ίδια αφετηρία (48-48), στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου πήρε μάλιστα προβάδισμα (48-52) στο 33ο λεπτό και το παιχνίδι πήρε άμεσα τον χαρακτήρα του θρίλερ. Ο τρομερός Τζέιμς μείωσε στον πόντο (61-62), τρία λεπτά πριν την κόρνα της λήξης, ενώ νέο μακρινό σουτ, αυτή την φορά από τον Κουρμπάνοφ, έφερε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (64-62, 38'). H Μακάμπι δεν βρήκε απαντήσεις, ο απολαυστικός Τζέιμς συνέχισε το... βιολί του και η ΤΣΣΚΑ έφτασε τελικά στη νίκη, που την ανέβασε στο 1-1, μαζί με την Μακάμπι.

Δεκάλεπτα: 20-15, 31-30, 45-44, 76-72