Μεγάλο διπλό της Φενέρ στον τουρκικό «εμφύλιο»

Εντελώς αντίθετες είναι οι πορείες των δύο τουρκικών ομάδων στην αρχή της Euroleague. Η Εφές, που θεωρείται ένα από τα φαβορί για τον τίτλο, έχει ρεκόρ 0-2 (δύο εντός έδρας ήττες) και «πληγώνεται» από την απουσία του Σέιν Λάρκιν. Από την άλλη, η Φενέρ του Ιγκόρ Κοκόσκοφ έχει κάνει το 2/2, εκμεταλλευόμενη πλήρως τα «όπλα» που διαθέτει.

Στο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής ο Νάντο ντε Κολό (20π., 7ρ., 4ασ., 3κλ.) και ο Λορένζο Μπράουν (17π., 3ασ.) έκαναν τη... δουλειά για τους φιλοξενούμενους, την ώρα που ο Βασίλιε Μίσιτς ήταν σκιά του εαυτού του. Η κάκιστη εμφάνιση του Σέρβου γκαρντ (3/14 σουτ και 3 λάθη) στοίχισε στην ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που έχει... μπλέξει από νωρίς. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ήταν ο Κρούνοσλαβ Σιμόν (24π.).

Στο ξεκίνημα η Φενέρ μπήκε «ζεστή» (5-10 στο 4'), αλλά ο εκπληκτικός Κρούνοσλαβ Σιμόν άλλαξε την κατάσταση. Με 10 πόντους χωρίς να χάσει σουτ και μια... τάπα στον Γιαν Βέσελι ο Κροάτης φόργουορντ οδήγησε τους γηπεδούχους στο +7 του δεκαλέπτου (23-16).

Στη δεύτερη περίοδο, όμως, το ματς ήταν... υπόθεση για έναν: την ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ. Με ένα 9-0 σερί οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την τρίποντη αστοχία των παικτών του Εργκίν Ατμάμαν και πέρασαν μπροστά (23-25 στο 14'), για να εδραιώσουν την υπεροχή τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (35-42). Στο 20' η Εφές είχε 4/16 τρίποντα και τον Μίσιτς να μετράει 2/9 σουτ. Αντιθέτως, ο Νάντο ντε Κολό είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήδη.

Η απουσία του Σέιν Λάρκιν ήταν ολοφάνερη στην επανάληψη, με το σύνολο του Αταμάν να... κολλά πολλές φορές επιθετικά (41-49 στο 25'), λόγω του κακού βραδιού του Σέρβου γκαρντ. Όμως, ένα μικρό «ξέσπασμα» των Μπομπουά - Σιμόν και η αμυντική βελτίωση των γηπεδούχων έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (51-50 στο 28'). Στο τελευταίο δίλεπτο της περιόδου τα τρίποντα των Τζάρελ Έντι, Μπόμπι Ντίξον και Λορένζο Μπράουν (νέο 9-0) έδωσαν ξανά το προβάδισμα στο -θεωρητικά- αουτσάιντερ της αναμέτρησης (54-61 στο 30'). Παράλληλα, ο Μίσιτς συνέχιζε να τα... σπάει με 2/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα και 0/1 βολή.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο ίδιος έκανε και δυο λάθη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και ο Τούρκος προπονητής τον τράβηξε στον πάγκο. Ωστόσο, η Φενέρ είχε «μπλοκάρει» επιθετικά και η Εφές επέστρεψε ξανά με «ανάσες» από τον Τζέιμς Άντερσον (62-63 στο 35'). Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ με... παράδοξο τρόπο: τρίποντο του Μπράουν και βολές του Βέσελι (62-68) και ανέκαμψαν πλήρως (64-72 στο 37'). Ο Αταμάν επανέφερε τον Μίσιτς και ένα νέο λάθος στην επίθεση της Εφές οδήγησε στο +10 της Φενέρ (λέι απ του Ντε Κολό), που «καθάρισε» το ματς (71-80 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 23-16, 35-42, 54-61, 71-80.