Εξαιρετικός ο Κεραυνός - Απέκλεισε τον Ηρακλή!

Πολύ σημαντική βραδιά για τον Κεραυνό Στροβόλου που επικράτησε του Ηρακλή με 96-94 στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος» Ελευθερία, σε παιχνίδι που οδηγήθηκε στη παράταση.

Με την νίκη αυτή το σωματείο του Στροβόλου εξασφάλισε την πρόκριση του στον τελικό του β’ ομίλου της προκριματικής φάσης του Basketball Champions League, όπου θα συναντήσει την Ντόναρ Γκρόνιγκεν (Ολλανδία), η οποία νωρίτερα ειχε επικρατήσει της Ντνίπρο (Ουκρανία) με 88-53! Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη, με τον Κεραυνό ωστόσο να είναι η ομάδα που στο τέλος πανηγύρισε την πολύ σημαντική αυτή νίκη. Ο τελικός του ομίλου θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη (24/09). Κορυφαίος καλαθοσφαιριστής του Κεραυνού ήταν ο Μπράντον Ρόζελ που σημείωσε 24 πόντους (5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ).

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα στάδια του, με το σκορ στο 6’ να είναι στο 8-8, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι δύο ομάδες πέτυχαν από πέντε πόντους (13-13). Μέχρι το τέλος της περιόδου ο Ηρακλής ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 19-13. Βελτιωμένος παρουσιάστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κεραυνός που στο 16’ ήταν μπροστά με 30-26, ωστόσο ο Ηρακλής έως το τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί με 40-37.

Εξαιρετική ήταν η ομάδα του Χριστόφορου Λειβαδιώτη στην γ’ περίοδο, όπου με ένα σερί 14-0 έφερε το σκορ στο 51-42, στο 25’, ενώ με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου ο Κεραυνός ήταν μπροστά με 61-53. Έως το 36:30 το σκορ είχε οδηγηθεί στο 74-71 για τους «ερυθροκίτρινους», με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την νίκη, πηγαίνοντας πόντο-πόντο τον αγώνα. Με την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης, το σκορ ήταν στο ισόπαλο 86-86.

Έπειτα από δύο λεπτά στη παράταση ο Κεραυνός ήταν μπροστά με +4, με το σκορ να είναι στο 92-88. Μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση της παράτασης ο Ηρακλής ισοφάρισε με κάρφωμα του Ντάνιελ σε 94-94, για ακολουθήσουν δύο βολές του Ρόρι που έδωσαν προβάδισμα στον Κεραυνό με 96-94, τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου. Στην τελευταία επίθεση του ο Ηρακλής ήταν άστοχος και ο Κεραυνός κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκριση στον β’ προκριματικό γύρο του Basketball Champions League!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86, 96-94 (Παράταση)