Πήρε το ντέρμπι με τη Μπαρτσελόνα η Ρεάλ και πέρασε στον τελικό του Super Cup

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατάφερε να επικρατήσει με 89-83 απέναντι στην Μπαρτσελόνα στον πρώτο ημιτελικό του Super Cup Ισπανίας και να πάρει την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα αναμετρήθηκαν για τον πρώτο ημιτελικό του Super Cup Ισπανίας. Η «Βασίλισσα» ήταν αυτή που τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 89-83 και την πρόκριση στον τελικό. Τώρα, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της από το παιχνίδι Μούρθια-Μάλαγα.

Κορυφαίος για τη Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο Καμπάτσο με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 28:11, ενώ για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Πάρκερ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 27:40.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ, με καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Τελικά, στο τέλος η Ρεάλ Μαδρίτης μπόρεσε να προηγηθεί με 20-15, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει σε 20-18, το οποίο ήταν και το σκορ της περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς δεν άλλαξε. Οι δύο ισπανικοί «γίγαντες» συνέχισαν να πηγαίνουν... καλάθι-καλάθι και οι «Μπλαουγκράνα» μπόρεσαν να πάνε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 41-42.

Στην επανάληψη η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παρκέ. Κατάφερε γρήγορα να περάσει μπροστά (48-44) και έφτασε να προηγείται και με 12 πόντους (60-48). Τελικά, η λήξη της περιόδου βρήκε τη Ρεάλ μπροστά με 67-61. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ισοφαρίσει (75-75, 77-77) ωστόσο με 1:18 να απομένουν ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι και πήρε και το φάουλ.

Ευστόχησε στη βολή για το 80-77 αλλά οι «Μπλαουγκράνα» ισοφάρισαν κατευθείαν με τρίποντο του Σατοράνσκι. Με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ταβάρες έδωσε ξανά το προβάδισμα στη Ρεάλ (82-80) και ο Καμπάτσο έκανε το 84-80. Η Μπαρτσελόνα μείωσε στο καλάθι με τον Βέσελι, αλλά η Ρεάλ με τις βολές του Γιουλ ανέβασε ξανά τη διαφορά στους 4 (86-82). Οι «Μπλαουγκράνα» βρήκαν λύση ξανά με τον Βέσελι (86-83), αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο. Το τελικό 89-83 διαμόρφωσε ο Καμπάτσο με βολές.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-42, 67-61, 89-83