Αλέξανδρος και Μαριλένα πρωταθλητές στο ντουφέκι

Οι διεθνείς σκοπευτές της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Αλέξανδρος Χριστοφόρου και Μαριλένα Κωνσταντίνου υπερασπίστηκαν τα περσινά κεκτημένα εξασφαλίζοντας και φέτος τον τίτλο του πρωταθλητή στο αεροβόλο τουφέκι, στις κατηγορίες Ανδρών / Εφήβων και Γυναικών / Νεανίδων αντίστοιχα. Όπως και στα υπόλοιπα αγωνίσματα της σκοποβολής (και του αθλητισμού γενικότερα), η πανδημία του COVID-19, άφησε και στο σταθερό στόχο τα … σημάδια της. Το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ στα αγωνίσματα των αεροβόλων, που ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί σε 8 αγώνες, η πανδημία και τα υγειονομικά πρωτόκολλα, υποχρέωσαν τη Σκοπευτική Ομοσπονδία να περιορίσει το πρωτάθλημα στους 6 αγώνες, με τους αθλητές και αθλήτριες να αξιολογούνται στα 4 καλύτερα αποτελέσματα.

Πίσω από τον διεθνή έφηβο Αλέξανδρο Χριστοφόρου, που ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με 2460.1 πόντους, τερμάτισαν άλλοι τρεις έφηβοι, ο Ανδρέας Χαραλάμπους (ΣΚΟΑΜ) με 2459.8 και οι αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ Γιώργος Ευαγγέλου (2412.0) και Ανδρέας Δημοσθένους (2367.1), ενώ ο καλύτερος από την κατηγορία των ανδρών, Ανδρέας Κωνσταντίνου (ΣΚΟΛΕΥ) τερμάτισε στην πέμπτη θέση με 2366.6 πόντους.

Στην κατάταξη των Γυναικών / Νεανίδων, η «μόνιμη» πρωταθλήτρια μας Μαριλένα Κωνσταντίνου πήρε με σχετική άνεση, άλλο ένα πρωτάθλημα με 2446.5 πόντους, ενώ δεύτερη τερμάτισε η πρωταθλήτρια των νεανίδων Ιακωβία Πιτταρά της ΣΚΟΛΕΥ με 2384.0 πόντους και ακολούθησαν άλλες τρεις νεάνιδες της ίδιας Οργάνωσης. Αθλητές της ΣΚΟΛΕΥ είναι και οι πρωταθλητές στις κατηγορίες των παίδων και κορασίδων,  με τον Χάρη Χαρή (2372.9) και την Κωνσταντίνα Μαρκίδου (2407.8) να εξασφαλίζουν τους αντίστοιχους τίτλους. Τέλος, στις κατηγορίες όπου οι αθλητές αγωνίζονται με τη χρήση σταντ, οι νεαροί σκοπευτές της ΣΚΟΛΕΥ Αχιλλέας Σοφοκλέους (1654.6), Θέα Φράγκου (1595.7) και Δήμητρα Σουγλέρη (1483.0) αναδείχθηκαν πρωταθλητές στο τουφέκι παίδων με σταντ, κορασίδων με σταντ και παγκορασίδων αντίστοιχα, ενώ ο Γεώργιος Καραπίτας της ΣΚΟΛΑΡ, με 1517.7  εξασφάλισε τον τίτλο στο τουφέκι παμπαίδων.

Αναλυτικά η τελική κατάληξη του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ στο αεροβόλο τουφέκι, ήταν η ακόλουθη στις διάφορες κατηγορίες.

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ ΑΝΔΡΩΝ / ΕΦΗΒΩΝ (240 ΒΟΛΕΣ)