Νίκες των φαβορί στην 7η Αγωνιστική

Η δύσκολη νίκη του Παρνασσού με 25-24 επί του ΑΠΟΕΛ ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στην 7η Αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών που έγινε το Σάββατο (28/11) και στην οποία αναμετρήθηκαν οι ομάδες που βρίσκονται στις πρώτες τρεις θέσεις με αυτές που βρίσκονται στις τρεις τελευταίες.

Στον Στρόβολο ο Παρνασσός τα χρειάστηκε απέναντι στον μαχητικό ΑΠΟΕΛ ο οποίος μπορεί να έχανε με 16-11 στο ημίχρονο, όπως στο τέλος ροκάνισε τη διαφορά και έφτασε σε απόσταση ενός γκολ (25-24). Επτά γκολ έβαλε για τους νικητές ο Νέαρχος Μιχαηλίδης και έξι ο Παπακυπριανού, ενώ για τους γαλαζοκίτρινους επτά γκολ είχε ο Κυριάκος Γεωργίου.

Εύκολο απόγευμα πέρασε στην Πάφο η Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου που διατήρησε το +3 από τον Παρνασσό, τον οποίο θα φιλοξενήσει την ερχόμενη βδομάδα. Η «Κυρία» επικράτησε εύκολα 34-21 του Προοδευτικού. Σκορ ημιχρόνου 21-13 για την Ανόρθωση. Τρεις παίκτες έβαλαν από πέντε γκολ: Κεσίδης, Μωραΐτης και Φωτίου, ενώ από τέσσερα πρόσθεσαν οι Χριστοδούλου και Τότος. Πέντε έβαλε για τους Παφίτες ο Δίπλαρος.

Στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο η ομώνυμη ομάδα κέρδισε 29-22 το Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς που δεν έχει ακόμα βαθμό στο πρωτάθλημα. Η πανεπιστημιακή ομάδα προηγήθηκε 17-12 στο ημίχρονο. Επτά γκολ έβαλε ο Αναστάσιος Ιωάννου και έξι ο Καρκαλάτος. Για την ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς οκτώ σημείωσε ο Παναγιώτης Σπηλιώτης.

Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου v Παρνασσός Στροβόλου

- Στη Β’ Κατηγορία Ανδρών το Σάββατο (28/11) o Μαυρομμάτης Αγίου Παύλου κέρδισε 24-21 το ΘΟΪ Αυγούρου, σε εξ αναβολής παιχνίδι της 1ης Αγωνιστικής.
Ένας αγώνας στο γυναικείο
Την Κυριακή (29/11 – 17:00) στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο η ομάδα των CyView Λατσιών υποδέχεται τον Πανελλήνιο Λευκωσίας, στην πρεμιέρα της στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών – την 1η αγωνιστική είχε ρεπό. Το παιχνίδι είναι στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής.
Το ματς Ε.Ν. Αθηένου – Προοδευτικός Πάφου έχει αναβληθεί. Είναι το δεύτερο σερί παιχνίδι της ομάδας της Πάφου που αναβάλλεται λόγω των περιοριστικών μέτρων για τον κορωνοϊό. Ρεπό έχει ο Α.Ο. Αραδίππου.
Στο μοναδικό αγώνα της πρεμιέρας η Ε.Ν. Αθηένου είχε κερδίσει 29-25 τον Πανελλήνιο.
Την Κυριακή (29/11 – 18:00) ο Πανελλήνιος υποδέχεται τον Ελληνισμό Ακακίου για τη δεύτερη αγωνιστική. Οι αγώνες Α.Ο. Ανθούπολης – ΘΟΪ Αυγόρου (02/12 – 20:30) και Ε.Ν. Αγίας Βαρβάρας – Μαυρομμάτης Αγίου Παύλου (03/12 – 19:45) θα γίνουν μεσοβδόμαδα.
- Αναβάλλεται η πρεμιέρα του Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών που ήταν προγραμματισμένη για το Σαββατοκύριακο 28-29 Νοεμβρίου.