Άνοιξε την ψαλίδα η Sabbianco Ανόρθωση

Στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Α’ Φάσης η Sabbianco Ανόρθωση, ανοίγοντας μάλιστα τη ψαλίδα στο +3 από τον Παρνασσό, μετά τους αγώνες της 5ης Αγωνιστικής που έγιναν το Σάββατο (31/10). Η ομάδα της Αμμοχώστου κέρδισε 32-22 τον ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας και εκμεταλλεύτηκε την εντός έδρας ισοπαλία του Παρνασσού απέναντι στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο (21-21), σε έναν συγκλονιστικό αγώνα διαφήμιση του αθλήματος.

Έσπασε το ρόδι ο Προοδευτικός

Πολύ σημαντική νίκη (πρώτη στο πρωτάθλημα και μάλιστα εκτός έδρας) πέτυχε ο Προοδευτικός Πάφου, επικρατώντας στη Λευκωσία του Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς με 30-26. Η ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο χωρίς βαθμό και δύσκολα θα αποφύγει μια από τις δύο τελευταίες θέσεις- οι δύο τελευταίες ομάδες στο τέλος της Α’ Φάσης θα παίξουν στα play out για να διεκδικήσουν την παραμονή τους. Πέρσι στα play out είχε παίξει η ομάδα της Πάφου. Στο παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου, αφού το γήπεδο των Αγίων Τριμιθιάς δεν εξασφάλισε πιστοποιητικό καταλληλόλητας φέτος, οι Παφίτες προηγήθηκαν 19-13 στο ημίχρονο με τον Χρίστο Λάσκο να ολοκληρώνει τον αγώνα δέκα γκολ. Οι γηπεδούχοι έκαναν μεγάλη προσπάθεια στο β’ ημίχρονο, καλύπτοντας δύο από τα έξι γκολ διαφοράς. Οκτώ γκολ για τους γηπεδούχους έβαλε ο Παναγιώτης Σπηλιώτης.

Εύκολα η «Κυρία»

Η Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου πέρασε και από την έδρα του ΑΠΟΕΛ κερδίζοντας 33-22 (18-11 ημίχρονο). Εννιά γκολ έβαλε ο Μάριος Μωραΐτης για τους νικητές, πέντε ο Χατζηκαλλής για τον ΑΠΟΕΛ. Οι κυανόλευκοι ολοκλήρωσαν τον πρώτο γύρο έχοντας κερδίσει στις έδρες Παρνασσού, Ευρωπαϊκού Πανεπιστημίου και ΑΠΟΕΛ.

Έσπασαν καρδιές στον Στρόβολο

Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι στο κλειστό «Κώστας Πίσσης». Το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο προηγήθηκε 11-10 στο ημίχρονο απέναντι στον Παρνασσό Στροβόλου, σε έναν αγώνα που έληξε τελικά ισόπαλος 21-21. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με +4 φτάνοντας μέχρι το 21-17, αλλά κατόπιν έπαθαν μπλακ άουτ εκεί που έδειχναν να έχουν σίγουρη τη νίκη. Το Ευρωπαϊκό ισοφάρισε 30’’ πριν το τέλος. Επτά γκολ ο Στούμπης για τους γηπεδούχους, οκτώ ο Καρκαλάτος για την ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου, σημειώνοντας και το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης.