Αλάνθαστοι στο ντέρμπι Παρνασσός και Sabbianco Ανόρθωση

Τις δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες στο Πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Ανδρών έφτασαν το Σάββατο (10/10) Παρνασσός Στροβόλου και Sabbianco Ανόρθωσης Αμμοχώστου, επικρατώντας ΑΠΟΕΛ και Προοδευτικού Πάφου, αντίστοιχα. Έσπασε το ρόδι το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο. Την ερχόμενη βδομάδα το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε Παρνασσό και Sabbianco Ανόρθωση.

Στον Άγιο Δομέτιο ο Παρνασσός φιλοξενήθηκε από το νεοφώτιστο ΑΠΟΕΛ. Με τους Στούμπη και Γιαννόπουλο να βάζουν από 5 γκολ και τους Μιχαηλίδη και Παπακυπριανού από 4, η ομάδα του Στρόβολου έκαμψε εύκολα την αντίσταση των γαλαζοκίτρινων με 36-18. Σκορ ημιχρόνου 18-11 για τον Παρνασσό.

Η Sabbianco Ανόρθωση στο Κλειστό του Α.Τ.Ι. φιλοξένησε τον Προοδευτικό Πάφου, ο οποίος πρόβαλε ισχυρή αντίσταση για ένα ημίχρονο καθώς στην ανάπαυλα το σκορ ήταν 16-15. Η ομάδα της Αμμοχώστου πάτησε γκάζι στο β’ ημίχρονο για να κλείσει το σκορ στο 40-22. Για την «Κυρία» ο Μωραΐτης είχε 8 γκολ και ο Φωτίου 6.

Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς και Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο αναμετρήθηκαν στην κοινή τους έδρα, με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα των Αγίων Τριμιθιάς. Το Ευρωπαϊκό κέρδισε με 24-17 (11-6 σκορ ημιχρόνου) με πρώτο σκόρερ τον Κωστή Μπακατσέλο που έβαλε 5 γκολ.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (2η Αγωνιστική)

Σάββατο, 10 Οκτωβρίου

Α.Ο. Κέντρο Νεότητας Αγίων Τριμιθιάς v Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο            17-24
ΑΠΟΕΛ v Παρνασσός Στροβόλου                                                                 18-36
Sabbianco Ανόρθωση Αμμοχώστου v Προοδευτικός Πάφου                        40-22