Με 4άρα βλέπει 4άδα

Τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στην ημιτελική φάση του κυπέλλου Coca Cola πήρε η Ομόνοια επί της Δόξας. Οι πράσινοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, κέρδισαν με 4-1 και ουσιαστικά βρίσκονται με το ενάμιση πόδι στην κλήρωση για τους «4». Τα γκολ σημείωσαν οι Μίκου, Κούσουλος (2) και Λούφτνερ, ενώ η προσφυγική ομάδα μείωσε προσωρινά σε 2-1 με τον Μπόλιεβιτς. Δυο πέναλτι είχε η Ομόνοια, υποψία για χέρι στο 2ο γκολ των γηπεδούχων. Στις 19 Φεβρουαρίου ο επαναληπτικός στο Μακάρειο.

Γκολ στο τέλος
Δυο γκολ στο τελευταίο 5λεπτο, ήταν αρκετά για την Ομόνοια προκειμένου να πάει στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 2-0 και να αποκτήσει το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση. Παρά τις πολλές αλλαγές του κ. Μπεργκ, οι πράσινοι παρουσιάστηκαν καλοί σε γενικές γραμμές, δημιούργησαν κάποιες καλές στιγμές και σημείωσαν δυο τέρματα, με τον Μίκου στο 40’ και τον Κούσουλο στο 45’ (υπάρχει υποψία για χέρι του Κακουλή). Η Ομόνοια είχε και πέναλτι σε τράβηγμα στον Κακουλή, το οποίο αρνήθηκε ο Θεουλή στο ξεκίνημα του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι μια φάση έκαναν και λίγο έλειψε να προηγηθούν, όμως, Παντίλιμον απέκρουσε, έστω και δύσκολα το σουτ του Μέσκα.

Βροχή τα γκολ
Ξεκίνησε με γκολ το β’ ημίχρονο. Η Δόξα μείωσε στο 49’ με δυνατό σουτ του Μπόλιεβιτς, όμως, η χαρά των φιλοξενούμενων κράτησε για τρία λεπτά. Στο 52’ ο Λούφτνερ έκανε το 3-1. Ο χορός των τερμάτων συνεχίστηκε και στο 61’ ο Κούσουλος με δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έγραψε το 4-1. Ενδιάμεσα των δυο γκολ η Ομόνοια είχε πέναλτι σε ανατροπή του Ακιντόλα, ενώ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Κακουλή.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε. Οι δυο προπονητές έκαναν όλες τις αλλαγές τους και πρόσεξαν να τελειώσουν το παιχνίδι χωρίς κάποια απώλεια τραυματισμού.