Απέκλεισε Ένωση και στους "8" η Δόξα

Η Ένωση το πάλεψε, προσπάθησε αλλά τις εντυπώσεις έκλεψε η Δόξα, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να προκρίνεται στην επόμενη φάση του κυπέλλου Coca-Cola, στους «8» , πρόκριση όμως για τη Δόξα. Η Δόξα με συνολικό σκορ 3-1 (1-1 σήμερα), πέρασε στο επόμενο στάδιο. Ουντόζι για την Ένωση ο σκόρερ, Ασαμόα ο σκόρερ της Δόξας στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Εικόνα αγώνα
Χωρίς γκολ ολοκληρώθηκε το πρώτο 45λεπτο στο Μακάρειο στάδιο στον επαναληπτικό αγώνα Δόξα-ΕΝΠ, με την ομάδα της Κατωκοπιάς να έχει το προβάδισμα με την ασπίδα του 2-0 από το πρώτο τους παιχνίδι.

Ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε με το πέρας του πρώτου δεκαλέπτου, με την Ένωση να έχει την πρώτη ευκαιρία της αναμέτρησης με δοκάρι από τον Μπάλαζιτς και τη Δόξα ν’ απαντά στο 14' του αγώνα με σέντρα από τον Κάρλος, ο Ίταλο από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Μπαρμπόσα να βγάζει άμυνα. Η Δόξα μετά από αυτή την ευκαιρία πήρε τα πάνω της και στο 19’ και 26’ απείλησε δις με Καρλίτος και Ίταλο.

Καθυστερήσαμε στο β’ ημίχρονο να δούμε μία καλή φάση, ωστόσο όταν η Ένωση έβγαινε μπροστά απειλούσε με αξιώσεις τα καρέ της Δόξας. Σε μία φάση όταν ο Αμπαρτζουμιάν έκανε την επικίνδυνη μπαλιά, ο Ουντόζι δεν πρόλαβε να βάλει την προβολή και ο Μέσκα έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 77’ ο Ρουσιάς έπιασε το ωραίο σουτ εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Γκάρσα σε δύσκολη απόκρουση σε κόρνερ.
Δέκα λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου η Ένωση βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα για το 0-1, γκολ που έβαλε ξανά τους «βυσσινί» στο παιχνίδι πρόκρισης.

Ο τελευταίος λόγος ανήκε στον Ασαμόα με τον ποδοσφαιριστή της Δόξας να σκοράρει για το 1-1 και την ομάδα της Κατωκοπιάς με το τελικό σφύριγμα να σφραγίζει τη παρουσία της στους «8» του κυπέλλου.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

ΤΕΛΙΚΟ Δόξα-ΕΝΠ 1-1 και πρόκριση για Δόξα

90+3' ΓΚΟΛ για τη Δόξα και 1-1 με τον Ασαμόα με κοντινό πλασέ, μετά από ασιστ του Ζορζίνιο

86' Μέσα ο Αγκίρι, εκτός ο Βαρέλα

82' Μέσα ο Κρίστης Ανδρέου, εκτός ο Ουντόζι

80' ΓΚΟΛ για την Ένωση και 0-1 με τον Ουντόζι με κοντινό πλασέ και μετά από ασταθή απόκρουση του τερματοφύλακα της Δόξας

74' Μπαλιά για τον Ουντόζι, όμως πριν γίνει επικίνδυνος ο Τραιτσέφσκι διώχνει

70' Μέσα ο Ριέρα εκτός ο Αμπαρτζουμιάν

69' Σου του Ζορζίνιο, η μπάλα έξω

68' Μπαλιά του Αμπαρτζουνιάν για τον Ουντόζι, διώχνουν σε κόρνερ οι της Δόξας

67' Μέσα ο Ζορζίνιο, εκτός ο Λούις Κάρλος

59' Μέσα ο Παπαφώτης, εκτός ο Ζε Βαλέντε

57' Μέσα ο Μέσκα, εκτός ο Μιντίκκης

56' Κεφαλιά από τον Ουντόζι, με την ΕΝΠ να απειλεί, η μπάλα εκτός εστίας

55' Χωρίς τελική για τις δύο ομάδες στο β' ημίχρονο

Έναρξη β' ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

26' Σουτ του Ίταλο, αποκρούει με διπλή προσπάθεια ο Κλέιμαν

19' Αποκρούει ο Κλέιμαν το διαγώνιο σουτ του Καρλίτος

14' Ευκαιρία για τη Δόξα, σέντρα από τον Κάρλος, ο Ίταλο από πολύ κοντά δεν μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τον Μπαρμπόσα να βγάζει άμυνα

11' Δοκάρι για την Ένωση με τον Μπάλαζιτς, η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στην αναμέτρηση

8' Χωρίς κάτι αξιόλογο για την ώρα στο παιχνίδι μας

Έναρξη αγώνα

Δόξα: Γκράσα, Ντερβίντ, Ζε Βαλέντε (59' Παπαφώτης), Ίταλο, Λουίς Κάρλος (67' Ζορζίνιο), Ασαμόα, Καλό, Τραϊτσέφσκι, Νελσίνιο, Μιντίκκης (57' Μέσκα), Χριστοφή

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Βαρέλα (86' Αγκίρι), Θεοδώρου, Ουντότζι (82' Κρίστης Ανδρέου), Μπαρμπόσα, Αμπαρτζουμιάν, Ρουσιάς, Σπόλιαριτς, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς, Μαϊσουράντζε