Ολυμπιακός-Ανόρθωση: Όλα θα κριθούν στο «Παπαδόπουλος»

Ολυμπιακός και Ανόρθωση έμειναν στο 0-0 στον πρώτο αγώνα του κυπέλλου για τη φάση των 16 και όλα θα κριθούν στον επαναληπτικό που θα πραγματοποιηθεί στις 29 Ιανουαρίου στο Αντώνης Παπαδόπουλος.

Οι δυο ομάδες ήταν προσεκτικές στην άμυνα τους και αυτό δεν βοήθησε στο να πραγματοποιηθεί ένα καλό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό. Ο Ολυμπιακός είχε καλή ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η Ανόρθωση έψαξε το γκολ στην επανάληψη και μάλιστα σημάδεψε και το δοκάρι στο 84’.

Η Ανόρθωση παραμένει το φαβορί για την πρόκριση, ωστόσο όλα θα κριθούν στο Αντώνης Παπαδόπουλος σε δυο βδομάδες.

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 34’!

Η Ανόρθωση ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα, χωρίς ωστόσο να δημιουργεί προϋποθέσεις μπροστά από την εστία του Βελλίδη. Σταδιακά ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως ο ρυθμός του αγώνα ήταν πολύ χαμηλός και καμία από τις δυο ομάδες δεν δημιουργούσε φάσεις. Στο 34ο λεπτό ήρθε η μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Κοφί να στέλνει την μπάλα λίγο έξω από πολύ ευνοϊκή θέση. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, Ολυμπιακός και Ανόρθωση δεν μπόρεσαν να ανεβάσουν ρυθμό και έτσι το 0-0 έμεινε μέχρι οι δυο ομάδες να πάνε στα αποδυτήρια.

Διπλή ευκαιρία με Ντούρις

Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και σταδιακά ανέβαζε ρυθμό. Στο 61’ ήρθε η μεγάλη διπλή ευκαιρία με τον Βελλίδη να λέει όχι δυο φορές στον Ντούρις.

Δοκάρι και ξανά διπλή ευκαιρία

Η Ανόρθωση άγγιξε το γκολ στο 84’, ωστόσο το γυριστό του Παναγιώτη Αρτυματά κατέληξε στο δοκάρι, ενώ στο… ριμπάουντ ο Γκαλίτσιος έκανε την κεφαλιά και ο Βελλίδης απέκρουσε.