Πέρασε σαν κυπελλούχος η ΑΕΛ!

ΑΕΚ και ΑΕΛ εξήλθαν ισόπαλες με σκορ 1-1 στην ''Αρένα'' για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Το σκορ αυτό έφερε την πρόκριση στην ομάδα της Λεμεσού χάρης στο εκτός έδρας γκολ του Μαέ που ήρθε στο 16' από το σημείο του πέναλτι. Ισοφάρισε η ΑΕΚ στο 32' με αυτογκόλ του Μαέ, δεν άλλαξε κάτι από εκείνο το σημείο και μετά.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά. Άλλωστε η σημαντικότητα ήταν τόσο μεγάλη και το κάθε γκολ θα μετρούσε διπλά και τριπλά, με αποτέλεσμα οι δύο μονομάχοι να είναι επιφυλακτικοί και να προσέχουν τα μετόπισθεν.

Σε ανύποπτο χρόνο η ΑΕΛ κέρδισε πέναλτι με τον Γκολομπάρτ να ανατρέπει τον Μαέ, να δέχεται αδιαμαρτύρητα την κίτρινη και τον άσο των φιλοξενουμένων που κέρδισε την παράβαση να τη μετατρέπει σε γκολ. Έτσι είχαμε το 0-1 στο 16ο λεπτό για το συγκρότημα του Κέρκεζ.

Η ΑΕΚ επιχείρησε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, από τα δύο άκρα με Γιάννου και Ακοράν και στο 22’ έχασε την πρώτη της καλή στιγμή καθώς η κεφαλιά του Γκολομπάρτ σταμάτησε στον Βοζίνια. Η ΑΕΛ πίεζε ψηλά με επιτυχία την ΑΕΚ, το πλάνο του Βόσνιου τεχνικού δούλευε στο 100% ενώ από την άλλη ο Ηλίας εμψύχωνε συνεχώς τους παίκτες του.

Στο 28’ ο Μαέ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Χουράδο σκόραρε όμως η μπάλα χτύπησε στο χέρι του και ορθά ακυρώθηκε από τον Ελβετό ρεφ, με το 0-1 να παραμένει.

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, κέρδισαν κάποια κόρνερ και σε ένα από αυτά ήρθε το 1-1. Στο 32ο λεπτό του αγώνα ο Χέφελ έκανε τη σέντρα, ο Γκολομπάρτ προσπάθησε να πάρει την κεφαλιά με τη μπάλα να χτυπά στο σώμα του Μαέ και να καταλήγει στα δίχτυα του Βοζίνια. Οι δύο ομάδες μπήκαν στην ίδια βάση όσον αφορά το σκορ, αλλά οι Λεμεσιανοί είχαν το προβάδισμα πρόκρισης ελέω του εκτός έδρας γκολ.

Μέχρι τη λήξη του πρώτο ημιχρόνου ΑΕΚ και ΑΕΛ έψαξαν το γκολ, οι κιτρινοπράσινοι είχαν μια καλή στιγμή με τον Ακοράν στο 41’ να καθυστερεί απέναντι από τον Βοζίνια και το σφύριγμα για την ανάπαυλα βρήκε τους δύο μονομάχους στο ισόπαλο 1-1. Ένα πρώτο μέρος που χαρακτηρίστηκε από πάθος, δύναμη και αρκετή τακτική.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΛ να είναι πιο επιθετική και να διεκδικεί περισσότερο το γκολ. Στο 51’ ο Μαέ απέναντι από τον Τόνιο αστόχησε, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία.

Κέρδισαν τη ‘’μάχη’’ του κέντρου οι παίκτες της ΑΕΛ, ανανέωναν τις επιθέσεις τους και στο 60’ έχασαν νέα καλή στιγμή με τον Χουράδο να πλασάρει, ο Τόνιο όμως έδιωξε με δυσκολία σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν χέρι στον Κίβενι, ο Ελβετός διαιτητής είπε ‘’παίζεται’’ όμως η επαναληπτική προβολή έδειξε πως η μπάλα χτύπησε στο χέρι.

Η ΑΕΚ έκανε την πρώτη της τελική στο δεύτερο μέρος με τον Χέφελ στο 65’ και πλέον τα χρονικά περιθώρια στένευαν όσο κυλούσε ο χρόνος.

Ο παράγοντας κούραση και αλλαγές έκανε την εμφάνιση του, η ΑΕΛ έδειχνε να ελέγχει την κατάσταση και στο 73’ απειλήθηκε όμως το σουτ του Γκολομπάρτ έφυγε έξω. Απάντησε στις χαμένες φάσεις η φιλοξενούμενη ομάδα και μάλιστα έφτασε πιο κοντά στο δεύτερο γκολ όμως ο Τόνιο έδιωξε θεαματικά το φάουλ του Αγκάνοβιτς στο 75’.

Στο 79’ ο Κίβενι πλάσαρε όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυνομένων, ενώ είχαμε μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο του προημιτελικού. Οι γηπεδούχοι κέρδισαν μέτρα προς τα τελευταία στάδια του αγώνα, η ΑΕΛ επικεντρώθηκε στα αμυντικά της καθήκοντα και κρατούσε το 1-1 που της έδινε την πρόκριση.

Οι παίκτες του Ηλία όσο και αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να βρουν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ, το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα του Ελβετού ρεφ και η ΑΕΛ πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά χάρης στο εκτός έδρας γκολ που πέτυχε.

Στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κάποιος την ΑΕΚ να πιέσει περισσότερο, αυτό δεν έγινε σε καμία περίπτωση και οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που στο τέλος πανηγύρισαν έξαλλα μια σημαντική πρόκριση.