60άρης ο Κέρκεζ!

Σημαντικό από κάθε άποψη είναι το σημερινό Σαββατιάτικο παιχνίδι για την ΑΕΛ στο Τσίρειο στάδιο. Αρχικά οι "γαλαζοκίτρινοι" θα πρέπει να επιστρέψουν στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά το στραβοπάτημα στο Μακάρειο στάδιο και δεύτερο είναι αγώνας ορόσημο για τον Ντούσαν Κέρκεζ.

Ο Βόσνιος τεχνικός κλείνει 60 παιχνίδια στον πάγκο της ΑΕΛ και θέλει να γιορτάσει αυτή την επιτυχία σίγουρα με τρίποντο. Η πρώτη επιτυχία του Κέρκεζ στο πρώτο του 90λεπτο στον πάγκο ήταν στο Τσίρειο στάδιο και ήταν παιχνίδι ντέρμπι, αυτό με την Ομόνοια το 2-1 στις 10 Μαρτίου το 2018. Στα 59 παιχνίδια στον 'γαλαζοκίτρινο' πάγκο ο 43χρονος τεχνικός έχει 27 νίκες, 11 ισοπαλίες και 21 ήττες.

Στο πρώτο παιχνίδι του 2020 η ΑΕΛ, αλήθεια ήταν και κάπως τυχερή που πήρε το βαθμό της ισοπαλίας με αντίπαλο τη Δόξα, αφού θα μπορούσε να πάθει περισσότερη ζημιά. Η ΑΕΛ θα πρέπει να δουλέψει καλύτερα στα λεπτά που χάνει τον έλεγχο της μπάλας, αφού και στο ματς με τη Δόξα στο "νεκρό" της διάστημα στο πρώτο μέρος, την πάτησε. Τώρα η ΑΕΛ έχει απέναντι της μία ανεβασμένη Νέα Σαλαμίνα που πάει στη Λεμεσό για το διπλό και θα είναι παιχνίδι που θα χρειαστεί να καταβάλει σίγουρα αρκετές δυνάμεις και μπόλικη προσπάθεια.