Μοιρασιά στο ντέρμπι… με χαμένο τον ΑΠΟΕΛ

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι του ΓΣΠ ανάμεσα σε ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνα. Οι δυο ομάδες έμειναν στο 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ να μένει για ακόμη ένα παιχνίδι μακριά από τη νίκη και να βλέπει την διαφορά του από τον πρωτοπόρο Απόλλωνα να παραμένει στους ίδιους βαθμούς.

Κανείς δεν έφυγε ευχαριστημένος από το ΓΣΠ με τους γαλαζοκίτρινους όμως να είναι οι… χαμένοι αφού ήθελαν τη νίκη για να μειώσουν τις διαφορές. Από την άλλη ο Απόλλωνας φεύγει από το ΓΣΠ με τον ένα βαθμό αλλά θα μπορούσε να πάρει τη νίκη αν ο Σίλβα δεν πραγματοποιούσε εξαιρετικές επεμβάσεις.

Σούπα… το πρώτο μέρος
Σε ένα πρώτο μέρος το οποίο θα ξεχαστεί… αν δεν έγινε ήδη ΑΠΟΕΛ και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0. Κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη με τις δυο ομάδες να μην προσπάθεια στον στόχο παρά από μια τελική προσπάθεια.
Και οι δυο ομάδες είχαν μεγάλο πρόβλημα στην τελική τους προσπάθεια αφού πάντα τα χαλούσαν όταν βρίσκονταν μπροστά από την αντίπαλη εστία.

Οι δυο καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήρθαν στο 3ο λεπτό για τον ΑΠΟΕΛ και στο 9ο λεπτό για τον Απόλλωνα.
Στο 3ο λεπτό ο Κλωναρίδης έφυγε μπροστά πρόλαβε στην έξοδο του Δημητρίου πήγε όμως πλάγια με αποτέλεσμα ο Αγκίρε να τον προλάβει και να διώξει την μπάλα σε κόρνερ. Η κεφαλιά του Μερκή στη συνέχεια της φάσης πήγε πολύ ψηλά πάνω από την εστία του Σίλβα.
Την ίδια κατάληξη είχε και το σουτ που επιχείρησε ο Πέδρο μετά από εκτέλεση κορνερ. Η μπάλα κατέληξε στον Πορτογάλο στο ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να πηγαίνει από την εστία του Σίλβα.

Από μια κίτρινη κάρτα είχαν οι δυο ομάδες στο πρώτο μέρος. Σακέτι Απόλλων και Ανουάρ ΑΠΟΕΛ οι παίκτες που αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα.

Διπλή ευκαιρία για ΓΚΟΛ για Απόλλωνα
Στην πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ. Στο 59ο λεπτό ο Αγκίρε έκανε το δυνατό σουτ με τον Σίλβα να διώχνει την μπάλα σε αντίπαλο όμως στη συνέχεια ο Πίττας έκανε την κεφαλιά με τον κίπερ του ΑΠΟΕΛ να λέει και πάλι όχι αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο σουτ του Μάρκοβιτς. Από πολύ κοντά ο Σέρβος έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να κτυπά και στο οριζόντιο δοκάρι του Σίλβα να και να περνά την τελική γραμμή της εστίας του Σίλβα για το 0-1. Διαμαρτυρήθηκαν οι παίκτες του ΑΠΟΕΛ ότι η μπάλα δεν πέρασε την τελική γραμμή της εστίας του Σίλβα αλλά η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη την εστία.

Ισοφάρισε με Ντονγκαλά ο ΑΠΟΕΛ
Μπορεί ο Απόλλωνας μετά το γκολ που πέτυχε να είχε τον έλεγχο του αγώνα να χάνει καλές ευκαιρίες με Πίττα και Μπένσοπ στο μέσα σε ένα λεπτό στο 73ο αλλά ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τον τρόπο και έφερε τον αγώνα στα ίσια. Στο 75ο λεπτό ο Ντογκαλά βρέθηκε απέναντι από τον Δημητρίου λίγο πλάγια έκανε το πλασέ στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα του Δημητρίου για το 1-1.

ΑΠΟΕΛ:  Σίλβα, Ζόρζε (50’ Σιέλης), Νουχίου, Ανουάρ, Ζαχίντ (65’ Γαβριήλ), Κλωναρίδης (75’ Σαχάρ), Ενσούε, Ζεράλδες, Μερκής, Γένσεν, Ντογκαλά

Απόλλωνας: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Αγκίρε, Χάμπος (46’ Μάρκοβιτς), Σακέτι (77’ Γκακπέ), Ντένιτς, Ντιγκινί, Πίττας (85’ Σάλαϊ), Μπένσοπ

Κίτρινες:  Ανουάρ, Μερκής / Σακέτι, Πίττας