Επιστροφή στις νίκες και κορυφή για την ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το στραβοπάτημα της προηγούμενης αγωνιστικής, κερδίζοντας τη Δόξα στην έδρα της για τη 7η αγωνιστική με 2-0. Ναράνχο και Τολμές οι σκόρερ. Στους 13 βαθμούς η ΑΕΚ έπιασε κορυφή, όσους έχει ο και ο πρώτος Απόλλωνας, έσπασε σήμερα το αήττητο της ομάδας του Σακκά, με τη Δόξα να μένει στους 8 βαθμούς. Το απόλυτο η ΑΕΚ στην Αρένα!

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

ΑΕΚ: Χωρίς Σπόλιαριτς κόντρα στον Ερμή ή στην Πάφο

Το γκολ του Ναράνχο έκρινε το πρώτο ημίχρονο στην ΑΕΚ Αρένα στο ματς ΑΕΚ-Δόξα για την 7η αγωνιστική στο πρώτο χρονικά παιχνίδι στην επανέναρξη του πρωταθλήματος. Ο Ναράνχο με μακρινό φάουλ και απευθείας εκτέλεση στο 12ο λεπτό άνοιξε το σκορ για το 1-0, εκτελώντας αυτό το στημένο με μαεστρία.

Από εκεί και πέρα υπήρξε ένας εφησυχασμός στην ΑΕΚ για ένα δεκάλεπτο μετά το γκολ, «πουλούσε» εύκολα τις μπάλες, γι’ αυτό και ο Καρίγιο δικαιολογημένα φώναζε διαρκώς από τον πάγκο. Έδωσε χώρο στη Δόξα ν’ απειλήσει, όμως η ομάδα της Κατωκοπιάς  είχε μόλις μία τελική στο στόχο. Στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ «ξύπνησε» έχοντας συνεχόμενες ευκαιρίες στον στόχο, πέντε στο σύνολο με τους Τολμές και Μακρή, με τον Κύπριο να χάνει την πιο κλασική, αφού το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Σισκόφσκι, με τον Σκοπιανό να κάνει σπουδαία απόκρουση.

Η ΑΕΚ στο ξεκίνημα της επανάληψης έφερε το παιχνίδι στα μέτρα της, κερδίζοντας πέναλτι σε πέσιμο του Ναράνχο στην περιοχή, κέερδισαν πέναλτι οι Λαρνακείς. Ο Τολμές ανέλαβε την εκτέλεση και εύκολα ήρθε το 2-0 για την ΑΕΚ απέναντι στην αήττητη για φέτος Δόξα.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας η ΑΕΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, ο Ναράνχο έβγαλε όμορφη πάσα στον Τολμές, ο Γάλλος όμως βγήκε ηττημένος μετά από ακόμη ένα τετ α τετ με τον Σισκόφσκι.

Η πρώτη τελική της Δόξας στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 68' με μακρινό σουτ από τον Λούις Κάρλος, μάζεψε όμως ο Τέουσκενς. Στο 80' μία κεφαλιά του Μακρή, έφερε πολύ σωστή αντίδραση από τον Σκοπιανό τερματοφύλακα της Δόξας που την υστάτη έδιωξε σε κόρνερ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής για τη γηπεδούχο ομάδα, με σουτ εκτός περιοχής στις καθυστερήσεις του αγώνα, απείλησε ξανά την εστία της Δόξας, το 3-0 όμως δεν ήρθε. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ νικήτρια για την 4η της νίκη στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ: Τέουσκένς, Αντωνιάδης, Τρουγιόλς, Άμπραχαμ, Ακοράν (62’ Σπόλιαριτς), Χειτλεϊ, Φερνάντεζ, Μίκελ, Φλοριάν (62’ Τρισκόφσκ), Ναράνχο (78’ Νάντο Γκαρσία), Μακρής

Δόξα: Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Μουκτάρης, Μιντίκκης (72’ Φιρμίνιο), Χριστοφή, Μπόλιεβιτς, Οικονομίδης (63’ Λούις Κάρλος), Τραιτσέφσκι (55’ Κίκας), Μέσκα, Ολιβέιρα, Σαντίκ

Κίτρινες: Σπόλιαριτς  / Τραιτσέφσκι, Εγγλέζου