Ο φαν Κέσελ έκοψε τα… φτερά του Ερμή!

Στο εναρκτήριο παιχνίδι της τέταρτης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα CYTA 2020/21 ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το «Ν. PAPAS Group Αμμόχωστος Επιστροφή» επικρατώντας 1-0 του Ερμή.

Για τους «μαυροπράσινους» ήταν η δεύτερη νίκη στη σεζόν και όπως και η πρώτη (επί της ΕΝΠ) ήλθε εκτός έδρας, ενώ οι «φτεροπόδαροι» δεν κατάφεραν να συνδυάσουν το εντός έδρας ντεμπούτο του Νίκου Ανδρονίκου με νίκη και να δώσουν συνέχεια στο «διπλό» επί του Εθνικού Άχνας.

Σ’ ένα κακό από πλευράς ρυθμού και ποιότητας παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο ο Ερμής ήταν καλύτερος στα πρώτα λεπτά, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε μετά το πρώτο τέταρτο, ενώ οι πιο αξιόλογες φάσεις ήρθαν στο τέλος: η σχεδόν εξ επαφής κεφαλιά του Χολτ πέρασε άουτ στο 39’, η αντίστοιχη του Σαμπίνια εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Καϊκέ στο 42’.

Οι «μαυροπράσινοι» άρχισαν καλύτερα το δεύτερο μέρος, όμως μετά τις ευκαιρίες των Ρουσιά (57’) και φαν Κέσελ (65’) οι «φτεροπόδαροι» ανέβασαν στροφές, απείλησαν με τον Μέιρα (76’), αλλά κόντρα στη ροή του αγώνα βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Σε αντεπίθεση που «άνοιξε» με εξαιρετική μπαλιά ο Γκουστάβο ο φαν Κέσελ μπήκε διαγώνια στην περιοχή και σημάδεψε την κλειστή γωνία του για το 1-0 (79’), το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Γιώργος Νικολάου με βοηθούς τους Μιχάλη Μαρίνου, Ανδρέα Τουμάζου και τέταρτο τον Ιωάννη Κάττου.

Θυμηθείτε το live του αγώνα από το SPORTIME:
94' Τέλος της αναμέτρησης.
92' Κίτρινη στον Μιχαήλ
90' Τέσσερα λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
88' Κίτρινη στον Μέιρα
85' Τελευταία αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Γαρουφαλιάς αντί Σαντάνα
79' Σε αντεπίθεση ο φαν Κέσελ βγαίνει απέναντι στον Καϊκέ, τον πλασάρει ψύχραιμα και ανοίγει το σκορ
79' ΓΚΟΛ! 1-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!
76' Εντός περιοχής σουτ του Μέιρα, αποκρούει σταθερά ο Μιχαήλ
68' Τρίτη αλλαγή για τον Ερμή: Βαλλιάνος αντί Δημητρίου
68' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό: Κα αντί Σαλί
66' Εκτός περιοχής σουτ του Κονέ, άστοχο
65' Σέντρα του Κυριάκου, κεφαλιά του φαν Κέσελ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ
61' Εντός περιοχής πλασέ του Ρουσιά αποκρούει με το πόδι ο Μιχαήλ
57' Σουτ του Ρουσιά, η μπάλα λίγο άουτ
55' Δεύτερη αλλαγή για τον Ερμή: Γαβριήλ αντί Αλαμπρίτη
54' Εντός περιοχής του Μανρίκε, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων μετά από κόντρα, κόρνερ
46' Σέντρα στο δεύτερο μέρος με τον Ερμή

Αλλαγή για τον Ερμή εν όψει β' ημιχρόνου: Κονέ αντί Ραφίνια

45+2' Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
45+1' Αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού ο Ραφίνια, ετοιμάζεται να περάσει στη θέση του ο Κονέ
45' Δύο λεπτά ο πρόσθετος χρόνος
42' Κόρνερ του Σαντάνα, κεφαλιά του Σαμπίνια, αποκρούει εντυπωσιακά ο Καϊκέ
39' Από εκτέλεση κόρνερ κι εντός περιοχής γύρισμα του Ρουσιά η σχεδόν εξ επαφής κεφαλιά του Χολτ στέλνει την μπάλα άουτ
36' Από λάθος του Μανρίκε ο Ραφίνια σουτάρει από το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ
30' Διαγώνιο σουτ εντός περιοχής του Μανρίκε, πολύ άστοχο
24' Ο Ολυμπιακός έχει ισορροπήσει το παιχνίδι, που όμως έχει πολλά λάθη και σχεδόν καθόλου φάσεις
16' Εντός περιοχής σουτ του Ζαχαρίου, άστοχο
8' Ο Ερμής είναι καλύτερος στα πρώτα λεπτά, δίχως να έχει δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία.
4' Εντός περιοχής σουτ του Ρουσιά, κοντράρει σε αντίπαλο, η μπάλα κόρνερ
1' Σέντρα στον αγώνα με τον Ολυμπιακό.

ΕΡΜΗΣ (3-4-1-2): Καϊκέ, Αλαμπρίτης (55' Γαβριήλ), Δημητρίου (68' Βαλλιάνος), Μέιρα, Ρουσιάς, Ντίας, Γκόμες, Χολτ, Κυριακίδης, Λέμος, Σάντο, Ραφίνια (46' Κονέ).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (3-4-3): Μιχαήλ, Σαμπίνια, Σαλί (68' Κα), Γκουστάβο, Σαντάνα (85' Γαρουφαλιάς), Μανρίκε, Ζαχαρίου (80' Χάνι), Ανδρέου, Νάνι, Κυριάκου, Φαν Κέσελ.