Απόδραση από το Μακάρειο και πρώτο διπλό για την ΑΕΛ!

Η ΑΕΛ έκανε αυτό που συνηθίζει στις πρεμιέρες του πρωταθλήματος, φεύγοντας από το Μακάρειο στάδιο με μεγάλη νίκη έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς, 2-1 τον Ολυμπιακό στην 1η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Η ΑΕΛ αρχικά άνοιξε στο πρώτο ημίχρονο το γκολ με τον Έουλερ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε στην επανάληψη με τον Ελλαδίτη επιθετικό Μάντζη, με την ισοφάριση αυτή να μπλοκάρει τη λεμεσιανή ομάδα, ήταν όμως ένα γκολ που έφερε στον Ολυμπιακό διάθεση. Διάθεση η οποία δεν... κράτησε με την ΑΕΛ να πετυχαίνει με τον Αντρέα Αβραάμ ένα δεύτερο γκολ για το τελικό 1-2 στη Λευκωσία. Πρώτο διπλό για τη λεμεσιανή ομάδα στη φετινή περίοδο, που μπήκε με το δεξί.

ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

Η πίεση που έβαλε η ΑΕΛ στο παιχνίδι της σε αυτό το πρώτο 45λεπτο επίφερε και γκολ σ' ένα καίριο σημείο του αγώνα και λίγα λεπτά πριν τη λήξη του α' μέρους στο Μακάρειο στάδιο. Ολυμπιακός - ΑΕΛ 0-1 λοιπόν στο πρώτο 45λετο, με την ομάδα του Κέρκεζ να παρουσιάζει μπόλικη διάθεση στο παιχνίδι της με τους Έουλερ και Παπαφώτη να κάνουν το ντεμπούτο τους στα "γαλαζοκίτρινα".

Μόλις στο 3ο λεπτό η φιλοξενούμενη ομάδα βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ με μία κοντινή κεφαλιά από τον Αβραάμ, ενώ στο 18’ ο ίδιος παίκτης απειλεί ξανά τον Ολυμπιακό, με τον Νεόφυτο Μιχαήλ να έχει καλά αντανακλαστικά. Η λεμεσιανή ομάδα συνέχισε και μέσα από 3η στατική φάση να καραδοκεί στα καρέ των «μαυροπρασίνων», με τον Μαέ στο 20’ μέσα από κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα εκτός.

Στο 28' ήρθε μία ευκαιρία για τον Ολυμπιακό με τον Ντα Κόστα και τον Βοζίνια, ν’ απομακρύνει τον κίνδυνο για την εστία του, ενώ δύο λεπτά αργότερα η ομάδα του Κέρκεζ είχε άμεση απάντηση με μακρινό σουτ από τον Αντάμοβιτς, με τον Νεόφυτο Μιχαήλ αυτή τη φορά να διαβάζει και αυτός τη φάση. Ένα τετ – α- τετ του Μάντζη με τον Βοζίνια δεν ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό να μπει μπροστά στο σκορ, με την ΑΕΛ να είναι η ομάδα που το πετυχαίνει. Ο Βραζιλιάνος Έουλερ στο ντεμπούτο του, με δυνατό σουτ εκτός περιοχής, σημείωσε το 0-1 σε καίριο χρονικό σημείο και πριν τη λήξη του α’ μέρους από τον Τιμόθεο Χριστοφή.

Η ΑΕΛ στην επανάληψη έριξε ρυθμούς είχε το προβάδισμ, με τους Κέρκεζ και Πετράκη μέχρι το 65’ να προχωρούν σε δύο αλλαγές. Η ΑΕΛ δεν κινδύνεψε και ιδιαίτερα μέχρι το 70’, πέραν από μία φάση από ένα στημένο, με την εκτέλεση του Γκουστάβο και τη μπάλα να σταματάει στο τείχος.

Στο 72’ ήρθε νέο στημένο για την ομάδα του τακτακαλά, που έφερε μάλιστα την ισοφάριση. Ο Κυριάκου εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα πήγε στον Σαμπίνια που έκανε την πρώτη κεφαλιά, στη συνέχεια ο Μάντζης τη δεύτερη που ήταν μάλιστα εύστοχη για το 1-1 στο Μακάρειο στάδιο. Η ισοφάριση ανέβασε το ηθικό του Ολυμπιακού και μπλόκαρε την ΑΕΛ, με τη γηπεδούχο ομάδα να προσπαθεί μέχρι το 85’ για την ανατροπή.

Με τη συμπλήρωση του 85ου λεπτού η ΑΕΛ έφερε εκ νέου νέα δεδομένα στο παιχνίδι, παίρνοντας ξανά προβάδισμα. Ο Αντρέας Αβραάμ από κοντινή απόσταση και μετά από εκτέλεση κόρνερ, κέρδισε τον Μιχαήλ, βάζοντας την ομάδα του ξανά σε θέση οδηγού.

Ο Ολυμπιακός στο τέλος δικαιούταν ένα πέναλτι σε μαρκάρισμα του Νταβόρ στο Κα, όμως ο διαιτητής του αγώνα έδωσε κόρνερ, παραβλέποντας την παράβαση. Η ΑΕΛ μπήκε με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα και βλέπει τώρα τη... συνέχεια.

Κίτρινες κάρτες: Ράσο, Τεσέιρα, Νταβόρ, Μεντόγεβιτς / Σαντάνα, Μάντζης

Κόκκινες κάρτες: /

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Κυριάκου, Μανρίκε, Ανδρέου, Γκουστάβο (63’ Φαμπρίς Κα), Γαρουφαλιάς (46’ Σαντάνα), Πεχλιβάνης (77’ Σάλι), Μάντζης, Φαν Κέσελ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (53’ Ριέρα), Μαέ, Τόρες (76’ Μηνάς Αντωνίου), Έουλερ, Παπαφώτης (66’ Νταβόρ), Ράσο, Κυριάκου