Από ένα γκολ και τρία δοκάρια (video)

Με ενδεκάδες που μπορούσαν να ήταν επίσημες ενδεκάδες πρωταθλήματος άρχισαν το φιλικό στο Αντώνης Παπαδόπουλος Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ. Ένα πρώτο ημίχρονο το οποίο είχε ρυθμό αλλά και καλές φάσεις μπροστά από της εστίες του Λοριά αλλά και του Σίλβα.

Δείτε ΕΔΩ το Live του αγώνα

Ας μην ξεχνάμε πως σε 3 εβδομάδες το πρωτάθλημα μας αρχίζει και οι προπονητές είναι στα τελικά τους πλάνα.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ απείλησε την εστία της Ανόρθωση με τον Τάμαρι να μπαίνει από πλάγια να κάνει το σουτ με τον Λόρια όμως να μαζεύει την μπάλα.

ΔΟΚΑΡΙ για την Ανόρθωση
Στο 14ο λεπτό ήταν η σειρά της Ανόρθωσης να απειλήσει την εστία του Σίλβα με τον Γκαλίστιο να κάνει στο σουτ από πλάγια θέση (θέλησε να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα του ΑΠΟΕΛ), όμως η μπάλα κτύπησε στο κάθε το δοκάρι του πέρασε παράλληλα από την εστία η μπάλα.

Άνοιξε το σκορ με Λουντόμο
Στο 27ο λεπτό ήρθε και το πρώτο γκολ στην αναμέτρηση για τον ΑΠΟΕΛ με τον Λουντόμο. Ο Εφράιμ εκτέλεσε το φαουλ σε πρώτο χρόνο ο ΜΕρκής έκανε το γυριστό με τον Λόρια να διώχνει και την μπάλα να καταλήγει στον Λούντεμο ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ για τους γαλαζοκίτρινους.

Ισοφάριση με Οκριασβίλι
Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση από την Ανόρθωση σε πέναλτι που κέρδισε ο Οκριασβίλι από ανατροπή του Μιχαϊλοβιτς. Ο Γεωργιανός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Σίλβα για το 1-1.

Ισοφάρισε τα ΔΟΚΑΡΙΑ ο ΑΠΟΕΛ
Από αντίπαλο κεφάλι όμως. Στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κορεια στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα αυτή κτύπησε στο οριζόντιο ΔΟΚΑΡΙ του Λόρια.

Νέο ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ
Στο 87ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι στάθηκαν και πάλι άτυχη όταν ο Γαβριήλ είδε τον διάδρομο ανοικτό και από το ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα στα σταματά στο κάθετο δοκάρι του Λόρια.

Ο προπονητής της Ανόρθωσης Τιμούρ Κετσπάγια χρησιμοποίησε 18 ποδοσφαιριστές και από την άλλη ο προπονητής του ΑΠΟΕΛ Μαρίνος Ουζουνίδης 19.

Δείτε με ποιους αγωνίστηκαν οι δυο ομάδες:

Ανόρθωση: Λόρια, Σίλντενφελντ, Σελίν (58’ Πηλεας), Κορέια, Γκαλίτσιος (58’ Κορέα) Αμπαρτζουμιαν, Μαργκάσα (58’ Νταουσβίλι) Κ. Αρτυματά (70’ Π. Αρτυματάς), Οκριασβίλι (70’ Γιωργαλλίδης), Χριστοφή (77’ Καφατάρης), Κατσαράβα (86’ Κουμπαρής)

ΑΠΟΕΛ: Σίλβα (81’ Τσιλιγκίρης), Σάντος, Εφραίμ (61’ Χάνι), Λουντέμο, Τάμαρι (69’ Γιάκολις), Ζαχίντ (46’ Σατσιάς), Κλοναρίδης (61’ Κούτσακος), Μερκής (69’ Σιέλης), Γένσεν (81’ Γαβριήλ), Ιωάννου, Μιχαϊλοβιτς (75’ Αποστολάκης)